אל תעצמו עיניים – נזקי התרופות לטיפול במחלת הסכרת

לא לעצום עיניים – נזקי התרופות לטיפול במחלת הסוכרת

כתבה- שרית עזריאל – יועצת לאורח חיים בריא מצפה אלומות 

תרופות נגד סוכרת יכולות להיות דרך קלה ומהירה לשמור על רמות הסוכר בדם שלכם, אבל הן יכולות לעתים לגרום לתופעות לוואי, שבעקבותיהן תתוספנה בעיות בריאות חדשות בנוסף על מחלת הסוכרת או לתגובות בין תרופתיות שליליות עם תרופות אחרות שאתם נוטלים.

עליכם לשוחח עם הרופא שלכם לגבי תופעות הלוואי האפשריות של התרופות וממה עליכם להיזהר בעת ניטלתן בכלל ובשילוב עם תרופות  או בעיות בריאות אחרות בפרט.

תופעות הלוואי של אותן תרופות יכולות להופיע ככאבים בקיבה במקרה היותר קל ולהגיע עד למצבים בריאותיים חמורים יותר. בנוסף, צריכה להילקח בחשבון התגובה הבין תרופתית שנוצרת עם תרופות אחרות שאתם נוטלים, שכן ביכולתן לבטל את השפעת הטיפול בסוכרת או להגביר אותה שלא לצורך.

Metformin– ((Glucomin / Glucophage(מטפורמין – גלוקומין/ גלוקופאג’)- היא בדרך כלל התרופה הראשונה איתה ינסו הרופאים לטפל בסוכרת סוג 2 . תופעות הלוואי של תרופה זו הינן: בחילה, הקאה, שלשול, כאב בטן וחוסר תאבון- תופעות שיכולות לחלוף כעבור נטילה של מספר שבועות ויכולות אף להישאר. תופעות לוואי בנטילה לאורך זמן – שינוי בטעם, ירידה ברמת ויטמין B12 (ויטמין שכאשר רמותיו בדם נמוכות מתפתחות בעיות בריאות במערכת העצבים, הדם ועוד) ותגובות עוריות כגון אודם בעור, גרוד או פריחה מגרדת. במקרים נדירים- חמצת לקטית – סיבוך חמור שהסיכון ללקות בו עולה לסובלים מבעיות בתפקוד כבד וכליות, במצב של התייבשות ובמצב של רמות סוכר שאינן בשליטה.

תגובות בין תרופתיות/ התוויות נגד -תרופות מסוימות אחרות (שאינן לטיפול בסוכרת) עלולות לשבש את פעילות התרופה מטפורמין או להחמיר את תופעות הלוואי שלה, לדוגמא : תרופות נגד קרישת דם, תרופות מסוימות לטיפול ביתר לחץ דם, תרופות להורדת שומנים בדם (למשל חומצה ניקוטינית( ועוד ועוד.

במידה ואתם נוטלים אחת או חלק מהתרופות הללו יחד עם מטפורמין, על הרופא המטפל להשגיח ולעקוב בהקפדה יתרה על פיקוח רמות הסוכר אצלכם ,על התאמת המינון הנכון ועל תופעות הלוואי.

מלבד Metformin קיימות משפחות שונות של תרופות לטיפול במחלת הסוכרת שניתנות דרך הפה, כאשר כל משפחה של תרופות פועלת במנגנון שונה בגוף להורדת הסוכר בדם. בכל משפחת תרופות שכזו קיימות תרופות שונות תחת שמות ויצרנים שונים כך שהמידע והפרטים לגבי כל תרופה ותרופה הנו רב למדי, אך זמין באתרים מורשים ברשת וכמובן אצל הרוקח או הרופא המטפל. כנ”ל גם אינסולין , ויקטוזה ועוד- תרופות הניתנות בהזרקה תת עורית.

שימו לב, בעיית הסוכרת הינה אחת מהאתגרים הבריאותיים שהשפעת התזונה שלנו עליה הנה מידית ועם תוצאות לא פחות ממדהימות. קל לאזן סוכר בדם עם תזונה מתאימה ונכונה. הבעיה הנה מטבולית ולכן גם הפתרון שלה הוא כזה.

סוכרת הינה דרך של הגוף לאותת לנו לשנות את התזונה שלנו ולהתאים אותה לגופינו, היא דרך לאותת לנו שמשהו בתזונה שלנו אינו מתאים לנו ועלינו לשנות אותו.

אז נכון, ליטול תרופות זוהי דרך מאד מאד קלה, מהירה וזולה לטיפול במחלת הסוכרת, אך אל נא נשכח את הרעלים שאנחנו מכניסים אל הגוף דרכן, את תופעות הלוואי, את התפתחותן של בעיות הבריאות הנוספות שבעקבות נטילתן ואת הפגיעה במערכות הגוף השונות

ואל נשכח שהפתרון בעצם נמצא פשוט בצלחת שלנו. מה גם, שאותו שינוי יביא לבריאות טובה יותר ולשיפור ניכר בהרגשתנו הכללית ובאורח חיינו.

ניתן לטפל באופן טבעי במחלת הסכרת, אנחנו מזמינים אתכם לסדנה שבועית לשליטה בסוכר בפיקוח ד”ר רוזנטל

מעקב סוכר יומי, בניית תפריט מתאים, 3 ארוחות טעימות ביום ועוד
השאירו פרטים ונציגה תחזור לאליכם בהקדם.

  רוצים לקרוא על הסדנת שליטה בסוכר בפיקוח רפואי – לחצו כאן 

  -המידע הכתוב על התרופות ותופעות הלוואי שלהן נלקח מדף המידע לתרופות של טבע באתר קופת חולים כללית

   

  היי, אנחנו בית הבריאות אלומות , נעים להכיר!

  אם חיפשת מידע על סדנאות סוכרת, סדנאות ירידה במשקל, ניקוי גוף ושליטה בסוכר
  זה המקום הנכון! אם אין לך זמן לקרוא, אפשר לדבר או להתכתב עם נציג ולקבל תשובה מהירה.  

  רק כמה פרטים ואנחנו חוזרים אלייך >

   מבטיחים שלא נציף את תיבת המייל שלך, ותמיד ניתן להסיר את עצמך בקליק אחד

   האתגר האמיתי שלך היום הוא לנהל אורח חיים נכון, כזה שיעניק לך אושר וחיוניות לאורך זמן. ⭐️⭐️ההרשמה לסדנאות פתוחה! יש לך הזדמנות להתחיל מחדש ממש עכשיו⭐️