טיפול טבעי בהפרעות אכילה

הפרעות אכילה, מה הן?

הפרעות אכילה הן קבוצה של מחלות פסיכיאטריות שהמאפיין העיקרי שלהן הוא התנהגות אכילה מופרעת. הן כרוכות בביטוי של חוסר שביעות רצון מהגוף ובמרדף אחרי רזון. שלושת ההפרעות הנפוצות ביותר הן אנורקסיה נרבוזה, בולימיה והפרעות אכילה בלתי ספציפיות שאחת מהן הוגדרה כתסמונת אכילה זללנית.

מהן הפרעות אכילה לא ספציפיות?
הפרעות אכילה שלא עונות על הקריטריונים של הפרעת אכילה ספציפית, למשל:
• אדם במשקל ממוצע ללא אפיזודות של זלילה אבל לעתים תכופות מקיא מחשש להשמנה.
• שימוש קבוע בלעיסה ויריקה
• תסמונת הזללנות Binge eating disorder

מהי תסמונת הזללנות – Binge Eating Disorder?
1. אפיזודות נשנות של אכילה מהירה, שמאופיינות כך:
א. אכילה, בפרק זמן מוגבל, של כמות אוכל שמוגדרת כגדולה יותר מזו שרוב האנשים היו אוכלים בפרק זמן דומה.
ב. תחושה של איבוד שליטה במהלך האפיזודה (תחושה שאי אפשר להפסיק לאכול)

2. במהלך רוב אפיזודות הזלילה, לפחות 3 מההתנהגויות הבאות מתרחשות:
א. אכילה הרבה יותר מהירה מהרגיל
ב. אכילה עד לתחושה של מלאות בלתי נעימה
ג. אכילת כמויות ענקיות של אוכל למרות שלא חשים רעב
ד. אכילה לבד משום המבוכה להיחשף בזמן אכילה
ה. תחושת גועל עצמי, דיכאון או תחושת אשמה כבדה לאחר הזלילה

3. מועקה כבדה רובצת מעל אפיזודות הזלילה
4. אפיזודת הזלילה מתרחשת לפחות יומיים בשבוע במשך כ-6 חודשים.
5. אין פעולה של היטהרות או הרעבה לתיקון המצב.

מהי בולימיה?
בולימיה היא הפרעת אכילה המאופיינת בהתקפי זלילה שאחריהם נעשה מאמץ להקיא. החולה צורך כמויות אוכל גדולות בזמן קצר ולאחר מכן הוא רוצה להפחית את משקל הגוף , לכן הוא משתמש בפעולות שונות כגון הקאה. החולה משקיע זמן רב וחשיבה במראה החיצוני שלו מול מראה ומול אנשים באופן אובססיבי.

בדרך כלל חולי הבולימיה מתביישים בסגנון אכילתם אך אינם מסוגלים לרסן אותו ולכן הם מנסים להסוותו באופנים שונים. בדרך כלל אכילת המזון היא מהירה ביותר ונפסקת רק כשהחולה חש רע ו”מפוצץ מאוכל” ומקבל תחושת כאב או לחץ בבטן. חשוב לזכור שבבולימיה אין קשר בין תחושת רעב לבין בולמוס האכילה. לעתים תוקף בולמוס אוכל את החולה ללא כל תחושת רעב, ומצבים רגועים ללא או אפילו חשיבה על אוכל עשויים לעורר התקף חדש.

באופן רגעי אחרי ההקאה קיימת תחושת הקלה פיזיולוגית, “הטהרות”. חלק מהחולים מתמכרים לתחושת ההקלה הפיזית אולם התחושה נעלמת ומוחלפת בפחד מעלייה במשקל. כך עשויה להתרחש התמכרות להקאה אפילו במצבים של אכילת כמויות אוכל קטנות. בתחילה צריך החולה להשתמש באמצעים שונים לגרות את ההקאה (אצבע, עט וכדומה) אולם לאחר תקופה קצרה יחסית נלמד הרפלקס ואז תתרחש הקאה בהתאם לרצון החולה בלבד ללא צורך באביזרי עזר. לעתים יש שימוש גם במשלשלים, תרופות משתנות, דיאטות חריפות, צום או בגופנית אינטנסיבית בניסיון לרדת במשקל או לפתור את החרדה מעליה במשקל.

הבולימיה היא מצב קיצוני של התייחסות בלתי טבעית ואובססיה למזון ולמשקל הגוף. נושאי המזון ומשקל הגוף תופסים מקום מרכזי, ולעתים קרובות משתלטים על כל נושא אחר.

יכולת שליטת החולה על עצמו נמוכה מאוד ולכן הוא מתעוררות אצלו מחשבות על השליטה שלו, כוח רצונו כלפי עצמו וכלפי הסביבה. לעתים קרובות החולה לא אוהב או מעריך עצמו. הערכתו העצמית ירודה, דימויו העצמי ירוד, קיים אצלו תסכול רב יחד עם תחושת חוסר יכולת לשלוט ברצונותיו ובמעשיו וקיימת אצלו חשיבות עליונה לצורתו החיצונית ומשקלו.

חשוב: חולי הבולימיה נמצאים בדרך כלל בטווח משקל נורמאלי לגילן ולגובהן. ההקאות המרובות משנות אצלן את הרכב הדם, האלקטרוליטים ומשטר הנוזלים בגוף, יוצרות בעיות שיניים שונות, אי סדירות במחזור החודשי יחד עם בעיות הורמונאליות שונות כמו גם שינויים בפעילותו הסדירה של הלב, הכליות והמוח.

פגיעות המחלה
להפרעות אכילה ולבולימיה במיוחד יש השלכות רבות על המצב הבריאותי הכללי ועל סיבוכים גופניים שונים. תופעות נפוצות הינן עייפות וחוסר אנרגיה, הפסקה או אי סדירות של מחזור הוסת, סחרחורת וכאבי ראש, עצירות והתייבשות, קוצר נשימה, קצב לב בלתי סדירות, דיכאון, קרעים בוושט, נשירת שיער, כאבי בטן והתנפחויות, השתחקות השיניים וריקבונן, נזקים לכבד ולכליות, התנפחות של הידיים והרגליים, לחץ דם נמוך, כאבים בחזה, אולקוס, אנמיה, דום לב ומוות.

דרכים טבעיות לטיפול בחוות הבריאות מצפה אלומות
אופן הטיפול במחלה
ככל שהפרעות האכילה מאובחנות ומטופלות מוקדם יותר גדול יותר הסיכוי להחלמה מהירה וטובה יותר ללא התדרדרות נוספת.

לפי שיטת ד”ר אן ויגמור, הדרך לריפוי ממחלות בנויה מארבעה שלבים:
1. ריפוי פיזי
2. התחדשות פיזית
3. ריפוי מנטאלי
4. התחדשות מנטאלית.

עקרונות תזונה בעידן הרפואה החדשה (ד”ר שמי שגיכ)
הגילויים החדשים מצביעים על כך שהמדד האחד והחשוב מכולם היכול להשליך על בריאותנו הינו רמת ה- ph בדם וברקמות. מדד ה- ph מודד את רמת החומציות/בסיסיות. רמת החומצה בגופנו צריכה להיות בסיסית והגוף ישמר רמת בסיסיות זו אף על חשבון הרס רקמות הגוף, זה, מסתבר, הינו הבסיס למרבית המחלות.

גופנו בנוי לתפקד בסביבה בסיסית אך הוא מייצר חומצה כחלק מתהליכים פיסיולוגיים – עיקול, פירוק חומרים וכו’.
המזון הטבעי החי הינו מזון בסיסי ולעומתו המזון המבושל הינו חומצי. עודף חומציות בתאים בגוף הינו גורם למחלות. מחלות מתקיימות בגוף חומצי.
לפיכך, השינוי המתבקש הינו להוריד את רמת המתח בגופנו, אם ע”י פעולות מרגיעות או ע”י טיפולים העוזרים להשתחרר מהמתחים. השינוי התזונתי המתבקש הינו מעבר לתזונה בעלת אופי בסיסי. בנוסף, יש להרבות בשתייה. צריכת המזון צריכה לכלול 80% ירקות טריים. יש להימנע מריבוי צריכת פירות וזאת בשל רמת הסוכר. סוכר עובר תהליכי תסיסה בגוף וגורם לחומציות.
מעבר להתמכרות החולה על רקע ההיבט הנפשי, מדובר בבעיה של ביוכימיה הנוצרת בגוף. קיימים סוגי מזון בעלי תכונות ממכרות. נשאלת השאלה כיצד משנים את הביוכימיה?
כשנמצאים במעגל של התמכרויות, קשה לצאת מזה ולקחת פסק זמן. יש צורך לקחת חלק פעיל בתהליך ע”י נטילת אחריות אישית על הבריאות שלנו. כיצד עושים זאת?
התשובה לכך היא ע”י שינוי בתזונה. יש לעבור לתזונה החופשית מהתמכרויות מזון. עלינו להכין את עצמנו ע”י שינוי בביוכימיה שבגוף, ואז נעלמת המשיכה לסוגי מזון ממכרים אלה. בד בבד עם השינוי בתזונה, יש צורך להתייחס להיבט ההוליסטי, כלומר גם לנפש – ע”י שינוי דפוסי חשיבה, מדיטציות, עבודה על דימוי עצמי ועוד.
שילוב של שינוי תזונתי עם שחרור והורדת מתח נפשי.

ניקוי רעלים מנטאלי בשיטת אן ויגמור
על פי שיטת אן ויגמור, יש חשיבות רבה לשינויים בדפוסי חשיבה ובהתייחסות לחיים. חשיבה שלילית עלולה לגרום נזק יותר מאשר תזונה לקויה. מחשבות חיוביות , מילים ומעשים חיוביים יכולים לשקם בריאות ולהביא לאושר והרמוניה. אם נלך לפי חוקי הטבע ונגלה פתיחות, יזרמו אלינו שלל אפשרויות, ועלינו רק לעשות את הבחירה ולקחת אחריות על עצמנו ועל מעשינו.
ב” מצפה אלומות ” אנו משתמשים בטכניקות של הרפיה, דמיון מודרך, נשימות, מדיטציות, יוגה, צ’י קונג, תרפיית צחוק, עבודה על מודעות, ומעין מסע פנימי אל תוך ה”אני”. לומדים להתחבר למקור שבנו, להוריד את הקליפות החיצוניות שהצטברו, להתחבר לאנשים אחרים, לחזק את היפה שבכל אחד ואחד מאיתנו, לפתוח חסימות ולאפשר לאנרגיות היקום לזרום בתוכנו.

אנו מציעים הזדמנות לשנות את הרגלי התזונה בעזרת שיטת ניקוי הגוף של ד”ר אן ויגמור: ע”י צמצום הצריכה של פחמימות מזוקקות, שתייה יומית של מיץ עשב חיטה, שהוא גורם מכריע בתהליך ניקוי הגוף, אכילת מזון בסיסי alkaline) ): מיצי ירקות ופירות, מזון טבעי חי (LIVING FOOD ),דגנים וקטניות מונבטים, וכן הימנעות מבשר, מוצרי חלב ודגים, וכן מדיטציות והתנקות נפשית ורוחנית, מודעות, הרצאות, יוגה, עיסויים, ניקוי מעי עמוק (הידרוקולוניק) ומנוחה טוטלית.

אנו עושים שינוי תזונתי חשוב ביותר שנמצא במקרים רבים יעיל מאוד לריפוי ולשיקום של אנשים הלוקים בבולימיה ובהפרעות אכילה אחרות. אנו מזינים את הגוף במזון אורגני טבעי ולא מבושל המזין את הגוף במרכיבים תזונתיים רבים החיוניים לו. בתכנית אנו מקיימים יומיים של מיצים, המאפשרים לגוף להשתחרר מהצטברויות שונות של רעלים ולהפנות את מירב האנרגיה לריפוי והשבת כוחות החיים למערכות השונות בגוף. כל המיצים (וביניהם מיץ עשב החיטה ), הנבטים הרבים והמזון החי- כולם כאחד קלים מאוד לעיכול ומזינים מאוד. בנוסף לסדנאות הרוחניות, הצי’-קונג מדי בוקר, פעילות היוגה, והאווירה במקום התורמים להרגשת נינוחות, שלווה ורוגע.

היות שבולימיה והפרעות אכילה בכלל גורמות למחלות, השמנה, דימוי עצמי נמוך ולעתים אף לייאוש, לדעתנו ניתן לצאת ממעגל הקסמים הזה בעזרת שיטתה של אן ויגמור.
אנו מציעים מסלולים של שבוע, שבועיים ואף יותר, עד להשגת המטרה של הבראת הגוף והנפש. ניקוי הגוף נעשה
הדרך לריפוי מבולימיה מתחילה מניקוי הגוף מרעלים.
ניקוי הגוף ב מצפה אלומות נעשה ב-6 דרכים במקביל:
שתיית עשב חיטה, צומות מיצים, צריכת מזון טבעי חי, טיפולי הידרוקולוניק, התעמלות לימפטית ועיסויים וכן עבודה רוחנית.
התכנית המוצעת בחוות הבריאות ” מצפה אלומות “, משלבת את כל תהליכי הניקוי הללו. שיטת אלומות מבוססת על פילוסופיית הריפוי הטבעי של ד”ר אן ויגמור, הרואה את הגוף, הנפש והרוח כמכלול. השיטה מעניקה לכל אחד הזדמנות להיות המרפא של עצמו, כפי שאמר היפוקראטס “היה הרופא של עצמך” וכן “יהיו מזונותיך תרופותיך”.
חוות הבריאות ” מצפה אלומות ” מעניקה אפשרות של תזונה אורגנית נגישה, מנוחה מוחלטת, ורגיעה נפשית. כמו כן השהות בחווה מאפשרת לעבוד על מודעות, מדיטציות וניקוי רוחני המסייעים רבות להצלחת התהליך.
כלים להצלחה
אין פתרון בזק לבולימיה או להפרעות אכילה אחרות. המפתח טמון במילה אורח-חיים.
במשך שהותכם ב מצפה אלומות , אנו נותנים לכם את הכלים הדרושים להתמודד בהמשך, בשובכם הביתה.
כלים אלה כוללים: הדרכה בהכנת מזון בריא, הדרכה בהנבטה, הרצאות על מערכות הגוף השונות, וטיפים לאורח חיים בריא.
בנוסף אנו מציעים

· נוף מקסים ומרגיע של הכנרת, הרי הגולן ועמק הירדן
· מתקנים מרווחים ויפים הנותנים תחושה ביתית
· חווית לימוד גידול עצמי של עשב חיטה בחממה המדהימה שלנו.