החג הזה יכול להיות קל

חג הפסח מתקרב ועמו החשש של אותם אנשים שנושא האוכל הוא אתגר עבורם.

לאוכל יש משמעויות רגשיות אדירות, אם היינו אוכלים רק כאשר אנו רעבים באמת, הכול היה בסדר, אך ברוב המקרים אנו אוכלים כשעצוב, משעמם, קשה, מכעיס ועוד…
רוב הזמן אנו אוכלים “עם העיניים” ותופעה זו שכיחה ביותר בחגים.
אנשים הנאבקים במשקל מתארים כי ארוחה חגיגית שכזו מהווה שדה קרב של ממש עבורם, הם חושבים עליה שבוע מראש, מנסים לקצץ בכמויות, כדי שבארוחה החגיגית יאכלו יותר וכשמתחילה הארוחה, המתח עולה, שהרי כידוע “מים גנובים ימתקו…”
לאותם אנשים אני ממליצה להפוך את האוכל מאויב לידיד, לעבוד על המוח שלנו כדי לשנות את פני המציאות (Fake it until you make it) ובכך ליישם אורח חיים בריא ותזונה נכונה.

עצות לארוחת חג נעימה וקלילה:
1. לפני הארוחה יש לאכול ארוחות מאוזנות לאורך היום, לא כדאי להגיע רעבים מדי.
לרוב האנשים יש נטייה להיות קיצוניים בהתנהגותם: או ששומרים יפה מאוד על אורח חיים בריא ותזונה נכונה או שיוצאים לגמרי מהכלים והרי באורח חיים בריא מומלץ לכל אדם לאמץ את העמק השווה שלו. מותר לסטות מעט מהמסלול הבריא במועדים וחגים (מועדים קלות במועדים…) אחר כך שבים למסלול שעוזר לנו להרגיש בריאים וחיוניים.
2.לפני ארוחת החג נחליט עם עצמנו כי נגיע מלווים בהרגשה חגיגית ומיוחדת, נתלבש חגיגי, נתקשט (פרחים, תכשיטים…) וכשנגיע נערוך טקס חגיגי, נמזוג לעצמנו כוס יין, נהלך בין בני המשפחה, נדבר- בקיצור נהנה!
כשאנחנו רגועים, הגוף לא מקבל אותות של דחק, העובדים על מנגנוני הישרדות ולכן רוב הסיכויים שכמות האוכל שנאכל תפחת.
3.נבחן את המנות המוגשות ונבחר את האהובות עלינו במיוחד, נחלק את הצלחת כך שחציה יהיה מורכב מסלט ירקות חיים והחצי השני מהמנה האהובה עלינו, נלעס היטב ולא נשכח לחייך בין הנגיסות.
4. לפני שנמהר למלא את הצלחת שוב, נבדוק עם עצמנו אם אנו רעבים בכלל, שהרי תחושת השובע בדרך כלל מגיעה רק אחרי 20 דקות.
4.בשלב הקינוח, כדאי להמתין מעט מרגע סיום הארוחה ועד הגשת הקינוח, לפחות שעה, על מנת לתעל את מלאכתה החשובה של מערכת העיכול ולמנוע מצב של תסיסה.
מומלץ לחלוק בקינוח, כך אוכלים פחות.
5.עיסוק בפעילות גופנית גם בתקופת החגים יאזן את הרצון לנשנש, מומלץ לצאת לטיולים רגליים עם המשפחה ולא תמיד לקחת אתנו צידנית אוכל.

זכרו כי הנאה לא חייבת להיות קשורה אך ורק באוכל, אפשר ליהנות בצורות שונות ומגוונות!
כאמור: איכלו כדי לחיות ואל תחיו כדי לאכול!

שיהיה חג שמח ושכולנו נצא לחירות בכל מישור בחיינו!

שירלי קמינגס-מרצה ומטפלת בתזונה ורפואה הוליסטית.