תרגילי התעמלות לפנים

תהליך התבגרות העור גורם ברבות השנים לשרירי פנים להפוך רפויים ונפולים. בכדי לחזק את השרירים ואת השפעת כוח הגרוויטציה, מומלץ לעשות תרגילי התעמלות לפנים אחת לשבוע, או בכל זמן פנוי, אפילו בעת הנהיגה, ליד הטלוויזיה או בכל מקום נוח אחר.

התרגילים עוזרים לחזק את שרירי המצח, העיניים, האף, הלחיים הפה והצוואר. מומלץ לסיים בעיסוי המזרים דם וחיות לפנים, מזין ומגמיש את העור.

אז קדימה, הרימו את הפנים שלכם!

בואו נתחיל:

הרפו לגמרי את הפנים עיצמו את העיניים.

התמקדו במצח, בזוויות עיניים, בארובות העיניים, הלחיים, הזוויות הפה, הפה, השפתיים הסנטר, הצוואר, הכתפיים.

קחו את הידיים ושפשפו את כפות הידיים זו בזו (פעולה זו מעלה את רמת האנרגטית של כפות הידיים). הניחו את כפות הידיים על פנים לכמה דקות.

שימו לב לתווי הפנים, לשרירי הפנים, לרטט העדין של הידיים גם הפנים. תנשמו, 70% מהרעלים יוצאים בנשימה. קחו נשימה טובה, קחו את כל הטוב שהטבע מציע ונשפו את הרע והמיותר. שימו לב לקצב הנשימה שלכם במהלך כל התרגילים.

 

נתחיל עם תרגיל לחיזוק המצח ואזור הגבות:

הניחו את שתי אצבעות מעל הגבות ועכשיו הרימו את הגבות, (האצבעות סטטיות) כיווצו והרפו, כיווצו והרפו. עשו זאת 10 פעמים. 3 סטים

 

תרגילים לעפעפיים:

ככל שהשנים חולפות האזור שמתחת לעיניים הולך ונעשה רפוי.

מניסיון, תרגילי עיניים מחזקים את שרירי העפעפיים. מונעים ואף משפרים את מצב ה”שקיות”, השחור שמתחת לעיניים וצניחת עפעפיים…

 

העפעפים העליונים:

 • שימו את שתי האצבעות בזוויות החיצוניות של העיניים. לחצו את העפעף העליון על גלגל העין במין עפעוף קל. זו תנועה עדינה הדורשת תשומת לב וריכוז. את התרגיל עושים עם עיניים עצומות. נושמים כשמהדקים נושפים שמשחררים. ביצעו 10 לחיצות. 2 סטים
 • מקמו את שתי האצבעות מתחת לעין. עיצמו את העיניים גלגלו את גלגל העין כלפי מעלה והרימו את העפעף התחתון לכיוון העליון תוך כדי מצמוץ קל של העפעף התחתון. החזיקו כך שנייה אחת ושחררו. חזרו על התרגיל הזה 10 פעמים. 2 סטים. לא לשכוח לנשום!
 • פקחו עיניים כמה שיותר, עצרו ל-4 שניות והרפו. חזרו 10 פעמים.

 

תרגיל לחיזוק שרירי העיניים בכלל:

 • הניחו שלוש אצבעות על עצם שמתחת לעין. הרימו את המבט למעלה והתחילו לכווץ את העיניים ולהרפות. כווצו 10 פעמים. ולנשום.
 • עוד תרגיל המחזק את השרירים הטבעתיים שמסביב העיניים וגם את שרירי העפעפיים. הרימו את המבט, פתחו את הפה והתחילו לעפעף בעפעף עליון. עשו זאת 3 פעמים כל סט במשך דקה. לא לשכוח לנשום! לסיום תרגילי העיניים שפשפו את הידיים והניחו בעדינות על עיניים חושו את חום שנוצר, הרגיעו את העיניים.

 

תרגילים לחיזוק איזור האף:

תרגיל המונע מראה נפול בעור הלסתות ומחזיר זרימת דם ללחיים.

 • הניחו מתח לאף אצבע במאונך קרוב לקצה האף. לחצו עם האף על האצבע (שהיא סטטית). אחרי כל לחיצה יש להרפות. חזרו על הפעילות הזו 10 פעמים. 2 סטים. ולנשום!

 

תרגילים למיצוק השפתיים הלסתות גם הצואר:

העור שסביב הפה הוא אחד האזורים הראשונים שמושפעים מהסביבה, אוויר מזהם, מתחים מבפנים ובחוץ. גם שרירי הצוואר דורש מתיחה. אחרת כוח הגרוויטציה מתחיל לעבוד…

 

תרגילים למיצוק הלסת:

אזור הסנטר והלסתות נוטים להפוך לרפויים עם הזמן.

 • הניחו שתי אצבעות בצידי הפה וכווצו את הפה. לוו את התנועה בקול של אוווו הבא מהגרון, עשו זאת למשך דקה והרפו. חזרו על התרגיל כשבע פעמים. ולנשום!

שחרורו את הפה בתנועות של פתיחה וסגירה.

 • מלאו את הפה באוויר, והעבירו את האוויר בפה מצד לצד, 6 פעמים. אח”כ להעביר את האוויר מהשפה העליונה לשפה התחתונה 6 פעמים. ולנשום. לאחר מכן לסובב את האוויר סביב הפה בכיוון השעון ונגד סיבוב השעון. כך עשו 6 פעמים. ולנשום!
 • כסו את השפה התחתונה עם העליונה, ואז החליפו – כסו את השפה העליונה עם התחתונה. חזרו על התרגיל 10 פעמים. ולנשום!
 • ועכשיו הרימו את הפנים, פתחו קצת את הפה ומשכו את השפה התחתונה לאף. חזרו על התרגיל 10 פעמים. ולנשום!
 • פתחו את הפה גדול גדול והכניסו את השפתיים פנימה, מעל לשיניים. וחייכו והרפו. חיזרו על התנועה 7 פעמים. ולנשום!

שחרורו את הפה בתנועות של פתיחה וסגירה.

 • פתחו את הפה חזק, חזק (בתנועת פיהוק) ושחרורו צעקה הכי עמוקה שאתם יכולים. אתם יכולים למשוך את הצעקה לכמה שניות. רק אנא הכינו את השכנים, או את מי שלידכם! זה יכול להבהיל… אני עושה את התרגיל הזה במכונית כשאני לבד. זה תרגיל שמרגישים אחר כך את הגרון אך הוא שמשחרר מאוד!

 

לקינוח משהו מתוק (ללא סוכר…)

 • הביאו את כף יד ימין אל מול הפה במרחק של כשני סנטימטרים ועכשיו בתנועת נשיקה הגיעו עם הפה ליד (היד סטטית). נשקו את עצמכם על מי שאתם, נשקו את מי שאתם. תרגיל הפותח את הלב מחזק את השפתיים ואת השרירים הטבעתיים שמסביב לפה. אין ספק שהתרגיל משאיר אתכם צעירים ואוהבים לנצח! ובבקשה אל תישארו חסרי נשימה, נשמו כשתם מכווצים את הפה ונושפים כשאתם משחררים את הפה.

שחרורו את הפה בתנועות של פתיחה וסגירה.

 

תרגילים לצוואר

מותח וממצק את הצוואר.

 • העבירו את השפה התחתונה על העליונה תרגישו ששרירי הצוואר מתוחים. הישארו כך כ-10 שניות לפני שתשחררו. חזרו על התרגיל הזה 6-7 פעמים. ולנשום!
 • שימו את האגרופים מתחת ללסת, התנגדו עם הידיים ופתחו את הפה 5 פעמים. הוציאו את הלשון וחזרו על התרגיל עוד 5 פעמים.
 • הורידו את השפה התחתונה, הבליטו את הלסת התחתונה, קדימה והגידו בקול “איקס”. חזרו על התרגיל 10 פעמים. ולנשום בין התנועות!

 

נסיים עם עיסוי משחרר לפנים:

קחו שמן פנים. מרחו על שתי ידיים ומרחו בעדינות וברכות עם כל כף היד את כל הפנים כולל הצוואר.

בתנועה מלטפת התחילו למרוח את המצח עם כל היד מהקצה לקצה ועם היד השנייה מהקצה לקצה. לפחות 5 פעמים בכל כיוון (ימין ושמואל) ונישמו!

שימו את הידיים בזווית האף העליון. בתנועה מלטפת תרדו ללחי עד ללסתות. עיסו את הלסתות בעדינות.

חיזרו על התנועה 5 פעמים. לא לשכוח לנשום

שימו שתי אצבעות בין הגבות ותתחילו לרדת בשולי האף, בתנועות של לחיצה לכיוון הלחיים. השתדלו להכניס את האצבעות מתח ללחיים (יתכן ותרגישו כאב, זה סימן שאתם משחררים מתחים כלואים). לא להפסיק לנשום!

עשו זאת 5 פעמים ועד 3 תנועות של החלקה באזור שלחצנו.

החזירו את האצבעות בין העיניים והתחילו ללחוץ לכיוון הגבות. עשו זאת 5 פעמים ולנשום.

אחר כך תעברו לקצות ארובות העיניים העליונים. בלחיצה עדינה תעברו עליהם. חיזרו על התנועה 3 פעמים. ונישמו. אחר כך העבירו את היד בתנועת החלקה באותו אזור גם 3 פעמים. ולהמשיך לנשום.

העבירו את האצבעות לקצות ארובות העיניים התחתונים ולחצו עליהם בעדינות. חזרו על התנועה 3 פעמים. ואחר כך העבירו את האצבעות בתנועת החלקה גם 3 פעמים. ולנשום

המשיכו לעסות את הפנים עם שתי הידיים מהפנים אל החוץ עם כיוון שרירי ותווי הפנים בזרימה מושלמת במשך 20 שניות. ולנשום!

שפשפו את כפות הידיים המשומנות במשך 10 שניות ושימו אותם בעדינות על העיניים. ונשמו. תישארו כך במהלך 60 שניות הבאות. ושחררו

ועכשיו בכנות, תגידו לי אתם, העולם לא הרבה יותר נעים?!

 

הכותבת: רותי שנן – קוסמטיקאית אלטרנטיבית של מצפה אלומות.