שומנים בדם

שומנים בדם מהווים את אחת התופעות המסוכנות בעולם המערבי, מהם מקורותיהם ואיך ניתן להתמודד איתם באופן טבעי?

שומנים בדם היא אחת מן התופעות המסוכנות והנפוצות ביותר בעולם המערבי.
תזונת השפע בעולם המערבי, המורכבת ממזון עשיר בפחמימות מזוקקות, שומנים רוויים, כולסטרול, נתרן, ועוד מיני מזיקים, היא הסיבה המסבירה את העובדה כי יותר ויותר אנשים לוקים במחלות לב וכלי דם, הנגרמות בשל צריכה עודפת של שומנים והרגלי תזונה לקויים.
חוות הבריאות “מצפה אלומות”, מספקת את המענה המקצועי המקיף לאנשים הסובלים מרמות גבוהות של כולסטרול, טריגליצרידים ושומנים בדם, זאת באמצעות רכישת הרגלי תזונה בריאים המושתתים על מזון טבעוני, חי ואורגני העשיר באנזימים, מינרלים וויטמינים המצויים בירקות, פירות, נבטים, מיני דגנים, אגוזים, שקדים ועוד, אך מדירים מזונות שומניים ומזיקים, לרבות: בשר, ביצים, לחם ומוצריו, חלב ומוצריו, עוף, אלכוהול, ממתקים ועוד.

אימוץ הרגלי תזונה נכונים ובריאים, המשולבים בסדנאות ובפעילויות גופניות מגוונות, המועברות בחוות הבריאות “מצפה אלומות” באמצעות צוות מקצועי ומנוסה, מסייעות באחת להפחתת רמת השומנים בדם, לרבות הפחתת רמת הכולסטרול והטריגליצרידים בדם, כמו גם לירידה הדרגתית במשקל הגוף.
במאמר הבא נציג את המושגים העיקריים בנושא שומנים בדם, את הסיכונים הבריאותיים ואת דרכי הטיפול האפשריים להתמודדות עם הבעיה.

אילו סוגי שומנים בדם ישנם?
ככלל, ניתן להבחין בשני סוגים עיקריים של שומנים בדם: טריגליצרידים וכולסטרול.
• טריגליצרידים – הינם שומנים הנמצאים במזוננו ובמחזור הדם. הטריגליצרידים אינם מסיסים בדם, ולפיכך הם חייבים לחבור לגופיפים המכונים “ליפידים”, המאפשרים את תנודתם בפלזמת הדם. טריגליצרידים, נאגרים בגוף ברקמת השומן.
• כולסטרול – הנו מולקולה שומנית המצויה בתאי גופינו ובמחזור הדם. כולסטרול הינו חיוני לגופינו בשל השתתפותו בתהליכים ביוכימיים חשובים המתקיימים בגופינו, לרבות: ייצור הורמונים, בניית קרום התא, ותהליכים נוספים המתרחשים בגופינו.
ישנם שני סוגים עיקריים של כולסטרול:
• Hdl – המכונה גם “כולסטרול טוב”, הינו למעשה ליפו פרוטאין בעל צפיפות גבוהה. Hdl אמון על תהליך העברת כולסטרול עודף מן התאים ומפלזמת הדם, אל הכבד. לפיכך, כולסטרול מסוג hdl מסייע במניעת היווצרות “פלאק” על גבי דפנות העורקים ומחלות לב.
• Ldl – המכונה גם “כולסטרול רע”, הינו למעשה ליפו פרוטאין בעל צפיפות נמוכה.
ldl אמון על העברה של כולסטרול מאזור הכבד אל תאי הגוף. לפיכך, כולסטרול מסוג ldl מעודד את הצטברות הפלאק על גבי דפנות העורקים, עובדה אשר בהיעדר טיפול מתאים עלולה להוביל למצב של טרשת עורקים ולהגביר את הסיכון ללקות במחלות לב.

מהו תפקידם של שומנים בדם?
ככלל, שומנים בדם הנם חיוניים לתפקודם התקין של מערכות גופינו. שומנים בדם, מהווים מקור אנרגיה עיקרי לגופינו. שומנים בדם, אמונים על ויסות חילוף החומרים בגופינו, על ספיגה של ויטמינים החיוניים לגופינו, על בידוד מקור וחום, הרגשת שובע ועוד.
מעבר לכך, ישנם שני סוגים של שומנים בדם האחראיים על התפקידים הבאים:
הטריגליצרידים, אחראיים על הובלת הויטמינים: A, D, E, K, (ויטמינים בעלי תכונת מסיסות בשומן) אל יעדם בגוף, מגנים על קרום התא, ומסייעים בתהליך ההפקה של הורמונים אחדים.
הכולסטרול אמון על חמישה תפקידים עיקריים: הוא נוטל חלק בהפקה של מלחי מרה, הוא אחראי למעטפת העצבית בגוף, הוא משמש כחומר מוצא לממברנת התא, לויטמין D ולהורמונים מסויימים.

מהו מוצאם של שומנים בדם?
ישנם שומנים בדם, אשר מוצאם הינו אקסוגני, כלומר: מקור חיצוני לגוף. ואילו, ישנם שומנים בדם, אשר מקורם הינו אנדוגני, קרי, אלו שומנים הנוצרים בגוף.
כאמור, ישנם שני סוגים עיקריים של שומנים בדם: טריגליצרידים וכולסטרול.
הן טריגליצרידים והן כולסטרול מופקים בשני אופנים עיקריים: האחד, הנו מקור אנדוגני של טריגליצרידים וכולסטרול המיוצרים בכבד. ואילו השני, הנו מקור אקסוגני של טריגליצרידים וכולסטרול המצויים בתזונתנו, ובעיקר במזון מן החי, המכיל שומנים רוויים ופחמימות, כדוגמת: ביצים, בקר, גבינה, דגים, חלב, חמאה, עוף.

מהם הסיכונים הבריאותיים הצפויים עקב עודף שומנים בדם?
יתר שומנים בדם, קרי: רמה גבוהה של טריגליצרידים בדם או כולסטרול גבוה בדם (ובעיקר, רמות גבוהות של כולסטרול מסוג LDL ) עלולה לגרום לשורה של ליקויים בגוף.
1. עודף של טריגליצרידים בדם, עשוי לגרום לליקויים הבאים:
לכבד מוגדל, לדלקת בלבלב, לטחול מוגדל, למשקע שומני בעור, להיווצרות של פלאק על גבי דפנות העורקים, מצב אשר בהיעדר טיפול ראוי, עשוי להתפתח לטרשת עורקים ועלול לגרום להתקף לב, שבץ ומחלות לב.
מעבר לכך, חשוב לציין כי רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם, עשויות להעיד גם על ליקויים נוספים, כגון: סכרת, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, מחלת כליות או כבד, תסמונת מטבולית ועוד.
2. כולסטרול גבוה בדם, עשוי לגרום לליקויים הבאים:
רמה גבוה של כולסטרול מסוג LDL ו VLDL (ליפו פרוטאין בעל צפיפות נמוכה מאוד) עלולה לגרום לטרשת עורקים, מחלות כלי דם, ולמחלות לב.

מהם גורמי הסיכון המעודדים מצב של יתר שומנים בדם?
קריטריונים העשויים לגרום למצב של עודף שומנים בדם הנם הבאים:
• עודף משקל – הינו גורם המעודד עלייה ברמת שומנים בדם, לרבות כולסטרול מסוג ldl וטריגליצרידים, לפיכך ירידה במשקל הינה אחד מן הצעדים הראשונים להתמודדות נכונה עם שומנים בדם.
• תזונה לקויה – תזונה העשירה במזון מן החי העתיר בשומנים רוויים, שמקורם במוצרים כגון: בשר, ביצים, מוצרי חלב, עוף, דגים, פחמימות, סוכרים ואלכוהול, עשויים לגרום לרמה גבוהה של שומנים בדם.
• גנטיקה – היסטוריה משפחתית של הפרעה גנטית הפוגמת בויסות רמות שומנים בדם ורמת הכולסטרול בדם, עשויות להוביל למצב של יתר שומנים בדם.
• מין וגיל – גברים נוטים לפתח רמות גבוהות של כולסטרול מאשר נשים, אולם נשים עשויות לפתח בעיות כולסטרול, אף הן, בעיקר לקראת גיל המעבר. ככלל, גיל ומין הם משתנים העשויים לאותת על סיכון גדול יותר לעלייה ברמת שומנים בדם (טריגליצרידים וכולסטרול גם יחד).
• חוסר פעילות גופנית – ככלל, פעילות גופנית הינה חיונית לאיזון רמת שומנים בדם, שכן היא מסייעת בהורדת הטריגליצרידים ובהעלאת הכולסטרול הטוב HDL.
• מחלות – ישנן מחלות העשויות לגרום לעלייה ברמות שומנים בדם, לרבות כולסטרול וטריגליצרידים, כגון: תת פעילות בלוטת התריס, סכרת, מחלת כליות, והיפרכולסטרולמיה.
• עישון – עישון הינו גורם המשפיע על רמת שומנים בדם, ובעיקר גורם לעלייה ברמות הכולסטרול בגוף.
• לחץ נפשי – מצבים של מתח או לחץ נפשי, עלולים לגרום לעלייה ברמות שומנים בדם, בעיקר בגין שתי סיבות עיקריות: בעת מתח נפשי, הגוף מפריש הורמון בשם קורטיזול, המעלה את רמת הכולסטרול בדם. מלבד זאת, בעת מצב של לחץ נפשי הגוף מעודד צריכה מוגברת של שומנים.

כיצד ניתן לאבחן מהו מצב רמת שומנים בדם?
כפי שראינו, רמה גבוהה של שומנים בדם, עשויה לגרום לשורה של ליקויים וסיכונים בריאותיים, לפיכך חשוב לערוך בדיקה תקופתית לאבחון רמות השומנים בדם, לרבות רמת הטריגליצרידים והכולסטרול בדם, זאת באמצעות בדיקת דם פשוטה.
לרוב, בדיקה לגילוי רמת הטריגליצרידים בדם, או בדיקה לגילוי רמות הכולסטרול בדם, כרוכה בצום ובהימנעות מאלכוהול טרם ביצוע הבדיקה.
ככלל, ערכים תקינים של טריגליצרידים בדם, נעים בין 10 ל – 190 מיליגרם לדציליטר, בעוד ערכים תקינים של כולסטרול בדם, צריכים להיות פחותים מ – 200 מיליגרם לדציליטר.

כיצד ניתן לטפל ולהתמודד עם מצב של יתר שומנים בדם?
איך מאזנים את רמת הכולסטרול והשומנים בדם? לצד הטיפול הקונבנציונאלי התרופתי למען מיגור רמות השומנים בדם (כולסטרול וטרידליצרידים), קיים גם טיפול טבעי המתבסס בעיקרו על תזונה נכונה ואורח חיים בריא.

לחוות הבריאות מצפה אלומות, ניסיון מוכח של טיפול מוצלח עם אנשים הסובלים מרמות גבוהות של שומנים בדם, כולסטרול גבוה ויתר טריגליצרידים בדם, זאת באמצעות הנהגת תוכנית טיפולית מקצועית ומקיפה, התורמת להורדת רמת השומנים בדם, באמצעות הדרכים הבאות:
1. הקניית הרגלי תזונה נכונים ובריאים, המבוססים על שלושה עקרונות מובילים: מזון טבעוני, אורגני ולא מבושל, העתיר בויטמינים, מינרלים ואנזימים, אשר מורכב מתפריט עשיר המושתת על ירקות, פירות, נבטים, שקדים, אגוזים, מיני דגנים ועוד. אך, מדיר מזונות העתירים בשומנים רוויים, חומרים אלרגניים, סוכרים ופחמימות מזוקקות, כמו גם התנזרות מצריכת חלב ומוצריו, לחם ומוצריו, ביצים, בשר ועוף, תזונה, המסייעת להנהיג אורח חיים בריא ומאוזן, התורם להפחתת רמת הכולסטרול, הטריגליצרידים והשומנים בדם, וכמובן גורמת לירידה במשקל.
2. שתיית מיץ עשב החיטה – מסייעת לטיהור הרעלים המצטברים בגופינו, להאצת חילוף החומרים בגוף, ולהמסת שומנים בדם, פעילות התורמת להפחתת רמת הכולסטרול והטריגליצרידים בדם, ואף להפחתת משקל הגוף.
3. ניקוי כבד – המתבצע באמצעות הנהגת צום מיצים מיוחד, מסייע בהפחתת רמת שומנים בדם ככלל, ולהפחתת רמת הכולסטרול בדם בפרט.
4. פעילות גופנית – בחוות הבריאות “מצפה אלומות” שורה של סדנאות ופעילויות גופניות מסוג: הליכה, צ’י קונג, פלנדקרייז, יוגה ועוד, התורמות להפחתת המשקל, ולאיזון רמות השומנים בדם (לרבות כולסטרול וטריגליצרידים).
5. סדנאות לאיזון הגוף והנפש – דרך נוספת לטיפול בבעיות של חוסר איזון ברמות השומנים בדם, היא באמצעות הפגת מתחים ולחצים נפשיים. חוות הבריאות מצפה אלומות מציעה סדנאות תרפיה מגוונות המסייעות בהפגת לחצים, לרבות: סדנאות צחוק, יוגה, חשיבה חיובית ועוד.
לסיכום, חוות הבריאות “מצפה אלומות” מציעה טיפול טבעי, יסודי, מקיף ומקצועי לאנשים הסובלים מכולסטרול גבוה, שומנים בדם ויתר טריגליצרידים, זאת באמצעות הקניית כלים פרקטיים כגון תזונה להורדת רמת כולסטרול להנהגת אורח חיים בריא ואורגני, המסייע להתמודד נכונה עם רמת שומנים בדם גבוהה.

היי, אנחנו בית הבריאות אלומות , נעים להכיר!

אם חיפשת מידע על סדנאות סוכרת, סדנאות ירידה במשקל, ניקוי גוף ושליטה בסוכר
זה המקום הנכון! אם אין לך זמן לקרוא, אפשר לדבר או להתכתב עם נציג ולקבל תשובה מהירה.  

רק כמה פרטים ואנחנו חוזרים אלייך >

    מבטיחים שלא נציף את תיבת המייל שלך, ותמיד ניתן להסיר את עצמך בקליק אחד

    האתגר האמיתי שלך היום הוא לנהל אורח חיים נכון, כזה שיעניק לך אושר וחיוניות לאורך זמן. ⭐️⭐️ההרשמה לסדנאות פתוחה! יש לך הזדמנות להתחיל מחדש ממש עכשיו⭐️