שומן רווי

הכל על שומן רווי ומהם סיכוניו

שומן רווי הוא אחד מן האויבים העיקריים המאיימים על בריאותנו. באופן פרדוקסאלי, אחד ממרכיבי התזונה הבולטים בחייו של האדם המודרני הוא שומן רווי. אנשים, שתזונתם מבוססת על צריכה מוגברת של שומן רווי עתידים לגרום לעלייה ברמת הכולסטרול הרע בגופם (LDL), לפיתוח מחלות לב וכלי דם, לעודף משקל, ועוד.
אין ספק, כי הסיבה העיקרית לצריכת מזון המכיל שומן רווי היא תוצר של חוסר מודעות ותרבות קלוקלת, המעודדת הרגלי תזונה לקויים, המתבססים על סוגי מזון העתירים בחומצות שומן רוויות, אך דלים בחומצות השומן החיוניות (הלא הן חומצות שומן בלתי רוויות, וליתר דיוק, שומן רב בלתי רווי, ושומן חד בלתי רווי).
אנו, בחוות הבריאות “מצפה אלומות”, מקנים את הכלים הבסיסיים לרכישת אורח חיים בריא יותר והרגלי תזונה נכונים, המדירים מזון המכיל שומן רווי וחומרים אלרגנים (לרבות שומן טרנס), וכך מסייעים לאנשים הסובלים מרמות גבוהות של שומן רווי בדמם, כמו גם כולסטרול גבוה, טריגליצרידים, ועוד.

הסוד המקצועי של חוות הבריאות “מצפה אלומות” נשען על שלושה עקרונות בולטים: מזון אורגני, חי וטבעוני. התפריט הבסיסי של חוות הבריאות מצפה אלומות, מכיל מזונות העשירים בחומצות שומן חיוניות, כגון: שמן זית, אגוזים, שקדים, זרעי חמניות, שומשום, אבוקדו וזרעי פשתן, ירקות, פירות, נבטים, שתיית מיץ עשב החיטה, ועוד, ומדיר מזונות העשירים בחומצות שומן רוויות, לרבות: חלב ומוצריו, בשר, עוף, ביצים, חיטה ומוצריה, מזון מעובד, סוכרים מזוקקים ועוד.
כל אלו, מסייעים להפחתת רמת חומצות של שומן רווי בדם, וכתוצאה מכך גורמים להורדת רמת הכולסטרול והטריגליצרידים בדם, ולהקטנת הסיכוי לפיתוח מחלות לב, טרשת עורקים, ועוד.
השהות בחווה, מלווה בשורה של סדנאות מקצועיות על תזונה, בישול, חשיבה חיובית, תרפיה וספורט, המועברות על ידי צוות של מדריכים מקצועיים. סדנאות אלו, תורמות לתהליך כולו, ומסייעות לבצע שינוי אמיתי בחיים לטובת אורח חיים בריא יותר, חיוני יותר ומסוכן פחות.
במאמר הבא, נבאר מושגים עיקריים הקשורים לשומן בכלל, ולשומן רווי בפרט, ונבין כי תזונה לקויה היא הגורם העיקרי לנוכחות גבוהה של שומן רווי בדם, וכיצד תזונה נכונה וצעדים נוספים, עשויים לסייע בהפחתת רמה גבוהה של שומן רווי בדם.

מהו שומן?
על אף תדמיתו הרעה, בל נשכח כי שומן הנו מרכיב בסיסי וחיוני לחיינו, שכן שומן הוא חלק מהותי מאבות המזון.
השומן חיוני לתפקוד מערכות הגוף, השומן מעניק אנרגיה לגוף, ואמון על ספיגת ויטמינים חשובים, כגון: A ו B, E ו K. השומן אחראי על ויסות חילוף החומרים בגוף, על הרגשת שובע ובידוד מחום וקור. השומן מעניק הגנה לעור ולאיברים הפנימיים בגוף, הוא מסייע לתהליך הגדילה, למערכת החיסונית, לבריאות הלב ולפעילות המוח.
לפיכך, נוכחותן של חומצות השומן בגופינו היא חיונית, ולכן מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת, שאינה מדירה אותו לחלוטין מהתפריט, כיוון שהדבר עשוי לגרום לשורה של נזקים. מנגד, רצוי להימנע מתזונה העשירה בחומצות שומן מזיקות, לרבות: שומן רווי ושומן טראנס, ובכך למנוע שורה של מחלות לב, וכלי דם.

אילו סוגי שומן קיימים?
בהסתמך על המבנה הכימי של חומצות השומן השונות, נהוג לחלקן לשלושה סוגים עיקריים:
1. שומן רווי – המכונה גם “שומן רע”, הוא למעשה שומן מוצק. צריכה מוגברת של שומן רווי, עשויה לגרום לעלייה של רמת הכולסטרול “הרע בדם” (LDL), וכתוצאה מכך להיווצרות פלאק על גבי דפנות העורקים, עובדה החוסמת את המעבר בעורקים.
שומן רווי מהווה חלק בלתי נפרד מהתזונה המערבית המודרנית, ולפיכך נמצא כגורם מרכזי למחלות לב וכלי דם, טרשת עורקים ועוד.
שומן רווי נמצא בעיקר במזון מהחי, כגון: בשר, עוף, ביצים, מוצרי חלב, ואף במזון מהצומח, כגון שמן דקלים, קוקוס וקקאו (המכונים גם שומן מוקשה). כמו כן, שומן רווי נמצא גם במוצרי מזון מעובדים או קפואים, כגון: אבקת מרק, גלידות, ופלים, דברי מאפה, שוקולד, מרגרינה, חמאה, ועוד היד נטויה.
2. שומן רב בלתי רווי – המכונה גם “שומן טוב”, הוא למעשה שומן ניגר. חומצות השומן הללו, חיוניות לפעילות תקינה של מערכות שונות בגוף. כמו כן, שומן רב בלתי רווי (אומגה 3,6) מסייע להפחתת כמות הכולסטרול הרע בדם (LDL), ולהעלאת רמת הכולסטרול הטוב בדם (HDL), לבריאות הלב ולמניעת טרשת עורקים, למניעת דיכאון, לבריאות המפרקים ולהגברת שריפת השומנים בדם . יחד עם זאת חשוב לזכור, כי יש לצרוך חומצות שומן אלו, בצורה מאוזנת ומבוקרת.
שומן רב בלתי רווי נמצא במזונות המכילים אומגה 3 ואומגה 6, לרבות: שמן או זרעי שומשום, חמניות, שקדים, אגוזים, תירס, כותנה, סויה וחריע, וכמובן מצוי בדגים.
3. שומן חד בלתי רווי – המכונה גם “שומן טוב”, הוא שומן המסייע להפחתת רמת הכולסטרול הרע (LDL) ורמת הכולסטרול הכללית בדם, וכך למעשה מגונן על הלב. לפיכך, מומלץ כי מרבית השומן בתפריט התזונתי יורכב משומן חד בלתי רווי.
שומן חד בלתי רווי, נמצא בדגים ובמזון מן הצומח, לרבות: אבוקדו, שמן קנולה, זיתים, שמן זית, בוטנים, אגוזים ושקדים.
מלבד שלושת סוגי השומן הללו (שומן רווי, שומן רב בלתי רווי ושומן חד בלתי רווי), קיים סוג נוסף של שומן תעשייתי, שיש לתת עליו את הדין, הלא הוא שומן טראנס.

שומן טרנס –
המכונה גם שומן “מסוכן”, הוא למעשה שומן צמחי סינתטי, שעובד וחומצן בתהליך תעשייתי, והפך משומן “טוב” לשומן “מוצק מסוכן”. שומן הטרנס, מפריע לגוף לנצל את חומצות האמינו ושומני האומגה, בדיוק כפי שחומצות שומן רווי פועלות. כמו כן, על גבי תווית הערכים התזונתיים, הוא מופיע כשומן רב בלתי רווי, ובכך, מתעתע אנשים רבים (משום שלמעשה הוא שומן רווי).
שומן טרנס ידוע כמחולל מחלות, כגון: סכרת, טרשת עורקים וסרטן.
שומן טרנס, ימצא לרוב במוצרי מזון מעובדים, קפואים ומהירים, כגון: חטיפים מלוחים, מרגרינה, עוגיות, ממתקים, פוקפורן, צ’יפס, קרקרים, עוגות, דברי מאפה, אבקת מרק, ממרח שוקולד, שמני טיגון, חמאת בוטנים ועוד.

מהם הסיכונים העיקריים בצריכת שומן רווי?
צריכה מוגברת של שומן רווי, לעומת צריכה דלה של שומן בלתי רווי, עשויה לגרום לשורה של תופעות כגון: השמנה, פגיעה ביצירת האינסולין בגוף, עלייה ברמת הכולסטרול הכללית ורמת הכולסטרול הרע (LDL), התפתחות של מחלות לב וכלי דם, טרשת עורקים, עייפות, דיכאון, זיהומים ואלרגיות.

כיצד ניתן להפחית רמה גבוהה של שומן רווי בדם?
כפי שנוכחנו לדעת, לאורך המאמר כולו, הגורם המהותי לנוכחות גבוהה של שומן רווי בדם, הוא תזונה לקויה. לפיכך, אדם המעוניין להפחית את סיכוייו ללקות במחלות לב, העתידות להופיע לנוכח רמה גבוהה של שומן רווי בדם, יעשה זאת, באמצעות שינוי מהותי של הרגלי התזונה.

אנו, בחוות הבריאות “מצפה אלומות”, מבססים את התוכנית להורדת שומן רווי בדם על ארבעה מרכיבים עיקריים:
1. שינוי הרגלי התזונה – איך מאזנים את רמת הכולסטרול והשומנים בדם? שיטת התזונה במצפה אלומות, המבוססת על מזון אורגני, חי וטבעוני, מספקת את המענה הטיפולי המקיף להתמודדות עם רמות גבוהות של שומן רווי בדם והפחתתו, זאת באמצעות תזונה המדירה מאכלים, כגון: בשר, עוף, חלב, ביצים, חיטה ומוצריה, סוכר מזוקק, מתוקים, שוקולד (קקאו), חומרים מעוררים כגון: קפאין, ניקוטין, מזונות מטוגנים, קפואים ומעובדים, מזונות הידועים כבעלי ערכים גבוהים של שומן רווי ושומן טראנס. מנגד, מכילה תזונה העשירה בשומנים בלתי רווים, מסוג: שומן חד בלתי רווי, ושומן רב בלתי רווי, כגון: שקדים, אגוזים, שומשום,שמן זית, זרעי חמניות, זרעי פשתן, ירקות ופירות, עלים ונבטים, מיני דגנים ועוד. את רזי התזונה ואת יישומה, ילמדו המבקרים בחווה באמצעות סדנאות תזונה בישול, והרצאות שונות בנושא.
2. שתיית מיץ עשב החיטה – כחלק מתהליך ניקוי הגוף מהרעלים והשומנים הרוויים, שנצטברו בגוף. אנו בחוות הבריאות “מצפה אלומות”, מקפידים לשתות על בסיס יומי את מיץ עשב החיטה, אשר נודע כמיץ בעל סגולות ריפוי רבות, ובפרט המסת שומנים בדם, ניקוי רעלים, וכמובן, מכלול של מינרלים, אנזימים וויטמינים הפועלים לשיקום מערכות הגוף, לרבות הלב, המערכת החיסונית, מערכת העיכול, כלי הדם ועוד.
3. צום מיצים – דרך נוספת, המסייעת לטיהור הגוף מן הרעלים, משומני הטרנס המזיקים, וחומצות שומן רווי שנצטברו בגופינו, היא באמצעות צום מיצים. על פי שיטה זו במהלך צום המיצים, ניזונים אך ורק משתיית מיצים, לרבות: מיץ חסה, מיץ מעלים ירוקים, מיץ מלפפון, גזר וסלק ועוד או מיץ מפרי (המוסף למיץ ירוק), המסייעים להפחתת המשקל ולהמסת שומן רווי.
4. הפחתה במשקל ופעילות גופנית – חלק בלתי נפרד מהורדת כמות חומצות שומן רוויות בדם, הוא פעילות גופנית והפחתה במשקל הגוף, שכן פעילות גופנית הוכחה כפעילות המעודדת שריפה של שומנים. בחוות הבריאות מצפה אלומות מגוון של פעילויות גופניות, המסייעות להפחתת משקל ולשריפת שומנים, כגון: פילאטיס, הליכה, יוגה, צ’י קונג ועוד.

לסיכום, שומן רווי הנו אויב לגופינו, הגורם לסתימת כלי הדם, לטרשת עורקים ומחלות לב. חוות הבריאות “מצפה אלומות”, מציעה לאנשים הסובלים מרמה גבוהה של שומן רווי בדם, מענה טיפולי מקיף להתמודדות עם רמת שומן רווי גבוהה בדם והפחתתה, באמצעות סיגול אורחות חיים ותזונה המדירה שומן רווי, שומני טראנס, חומרים אלרגנים ושאר מזונות מזיקים. כמו כן, תוכנית התזונה נתמכת בפעילות גופנית ענפה, וסדנאות לחשיבה חיובית, אשר רובן ככולן מסייעות לשיפור מצב תמונת הדם ובפרט להפחתת רמות גבוהות של שומן רווי בדם.

היי, אנחנו בית הבריאות אלומות , נעים להכיר!

אם חיפשת מידע על סדנאות סוכרת, סדנאות ירידה במשקל, ניקוי גוף ושליטה בסוכר
זה המקום הנכון! אם אין לך זמן לקרוא, אפשר לדבר או להתכתב עם נציג ולקבל תשובה מהירה.  

רק כמה פרטים ואנחנו חוזרים אלייך >

    מבטיחים שלא נציף את תיבת המייל שלך, ותמיד ניתן להסיר את עצמך בקליק אחד

    האתגר האמיתי שלך היום הוא לנהל אורח חיים נכון, כזה שיעניק לך אושר וחיוניות לאורך זמן. ⭐️⭐️ההרשמה לסדנאות פתוחה! יש לך הזדמנות להתחיל מחדש ממש עכשיו⭐️