עצירות טיפול טבעי

עצירות היא אחת התופעות השכיחות ביותר. בואו ללמוד איך ניתן לטפל בה באופן טבעי

עצירות היא תופעה שכיחה, התוקפת כ- 20% מן האוכלוסייה. מחקרים מוכיחים כי עצירות נפוצה יותר בקרב נשים מאשר גברים, ושכיחה יותר בקרב מבוגרים מאשר בקרב צעירים.
עצירות היא הפרעה הפוגמת באחד מן התהליכים הבסיסיים והחשובים המתקיימים בגופינו – תהליך חילוף החומרים. כאשר אדם סובל מבעיות עצירות כרונית, אזי גופו אינו מסוגל לסלק את הרעלים, הגזים והחומרים המזהמים המצטברים בגופו, סיטואציה העשויה לשמש מצע פורה להתרבות חיידקים ולהתפתחות מחלות. לפיכך, טיפול במקרים כרוניים של עצירות, כמו גם במקרי עצירות קלים, הינו קריטי.
לחוות הבריאות מצפה אלומות, הניסיון, הידע והכלים המקצועיים, הדרושים לטיפול באנשים הסובלים מבעיות כרוניות של עצירות, זאת באמצעות הקניית הרגלי תזונה נכונים, שתיית מיץ עשב החיטה, הנהגת צום מיצים, ביצוע חוקן והידרוקולוניק –שטיפת מעי עמוקה. מדובר בטיפול טבעי, מקצועי ומקיף, המעניק מזור לאנשים הסובלים מבעיות עצירות כרוניות, אשר מעוניינים לסגל לעצמם אורח חיים בריא, חיוני ואיכותי יותר. במאמר הבא, נציג את הגורמים השונים למקרים של עצירות כרונית, כמו גם דרכי טיפול אפשריות. אך תחילה, נרצה לברר מה פירוש המונח עצירות.

מהי עצירות?
עצירות היא הפרעה במערכת העיכול, הגורמת לקשיים בהטלת הצואה. על פי הלקסיקון הרפואי, עצירות מוגדרת כתסמין, המלווה בקשיי יציאה, תדירות יציאות נמוכה (פחות משלוש יציאות בשבוע), צואה קשה או יבשה, מאמץ בזמן הטלת הצואה ותחושה של חוסר התרוקנות.

מהם הסימפטומים של עצירות?
התסמינים המעידים על עצירות (לפי מדדי רפואה מערבית) הנם הבאים:
• נפיחות הבטן
• כאבי בטן
• פחות משלוש יציאות בשבוע
• גזים
• התנפחות הבטן
• חוסר תיאבון
• צואה קשה או יבשה
• כאבי ראש
• תחושה של חוסר התרוקנות אחרי יציאה
• עייפות

מהם הגורמים לבעיות כרוניות של עצירות?
כאמור, עצירות איננה מחלה, אלא סימפטום. לכן, עצירות עשויה להיגרם בגין הליקויים הבאים:
1. ליקויים בתזונה – תזונה היא מרכיב דומיננטי, העשוי להשפיע על קצב חילוף החומרים בגוף, כמו גם עצירות. תזונה לקויה, הדלה בסיבים ונוזלים, אך עשירה במזונות מעובדים מזוקקים וחריפים, עלולה לגרום למקרים של עצירות.
2. ליקויים פיזיולוגים – סדק בפי הטבעת, שרירי אגן חלשים, גוש צואתי חוסם, אספקת דם לא נאותה למעי, צניחת טחורים ומעבר איטי במעי הגס עלולים לגרום למצב של עצירות.
3. ליקויים נפשיים – לחץ נפשי והפרעות נפשיות עשויים לגרום למצב של עצירות.
4. תרופות – יש תרופות העשויות לגרום למקרים של עצירות, לרבות: משככי כאבים, משלשלים, תרופות ללב, תרופות נגד דיכאון, אנטי היסטמינים ונוגדי חומצה.
5. מחלות – יש מחלות העלולות לגרום למצב של עצירות, לרבות: מחלות אנדוקריניות (תת פעילות בלוטת התריס, אי ספיקה בבלוטת יותרת המוח וסידן גבוה בדם), מחלות מטבוליות (אורמיה, היפוקלמיה וסוכר גבוה בדם), מחלות מעיים (מעי רגיז, דיורטיקולוזיס וגידולים) ומחלות עצביות (פרקינסון, טרשת נפוצה ושבץ).
6. הריון – נשים בהיריון נוטות לסבול ממקרי עצירות.
7. חוסר פעילות גופנית – פעילות גופנית מאיצה את חילוף החומרים בגוף, לכן היעדר פעילות גופנית עשוי לגרום למקרים של עצירות.
8. חוסר שינה – מחסור בשינה, עלול לגרום למקרי עצירות.
9. גיל מתקדם – ככל שעולה הגיל, כך יש נטייה לפתח בעיות עיכוליות כמו גם עצירות.

כיצד ניתן לטפל במקרים של עצירות?
במקרים מסוימים, עצירות עשויה להיות תופעה כרונית, ובמקרים אחרים היא עשויה להיות בעיה חולפת, עובדה המחייבת טיפול הולם, יעיל וספציפי. כיום, ניתן לטפל במקרים של עצירות באמצעות טיפול תרופתי קונבנציונאלי, או באמצעות טיפול טבעי, המבוסס בעיקרו על הקניית הרגלי תזונה נכונה למטופל.
1. טיפול תרופתי קונבנציונאלי –
הטיפול הקונבנציונאלי בבעיות של עצירות, הינו טיפול נקודתי תרופתי, הכולל שימוש בתרופות כגון: משלשלים, חומרי סיכה, לאקטוז, תמיסות מלחים, ותכשירים מגדילי נפח. ולמרות יעילותו המיידית של הטיפול התרופתי, יש לציין כי טיפול תרופתי נגד עצירות עלול להחליש את המעי, ולכן אינו מומלץ כטיפול לטווח הארוך.
2. הטיפול הטבעי במקרי עצירות על פי מצפה אלומות –
בחוות הבריאות מצפה אלומות, מאמינים כי תזונה לקויה היא שורש הבעיה, המכונה עצירות. ולכן, שיטת הטיפול במקרים של עצירות כרונית בחוות הבריאות מצפה אלומות, שמה דגש רב על תזונה נכונה.

שיטת הטיפול במקרי עצירות, בחוות הבריאות מצפה אלומות, כוללת את השלבים הבאים:
שתיית מיץ עשב חיטה – שתיית מיץ עשב החיטה, על בסיס יומי, מסייעת לפעילות המעיים, משפרת את העיכול, מטהרת ומסלקת רעלים מן הגוף, מאיצה את חילוף החומרים בגוף, ממיסה סתימות שנצטברו במעי, ולפיכך יעילה לסובלים מבעיות של עצירות כרונית.
תזונה נכונה – בחוות הבריאות מצפה אלומות, מאמינים כי הטיפול היעיל ביותר בבעיות של עצירות הינו: תזונה נכונה. אנו בחוות הבריאות מצפה אלומות, נקנה לכם את הכלים הבסיסיים לתזונה נכונה, הנשענת על מספר עקרונות מובילים: מזון אורגני, טבעוני ולא מבושל, העשיר באנזימים, ויטמינים ומינרלים, החיוניים לתפקוד התקין של מערכת העיכול. התזונה במצפה אלומות, עשירה בסיבים תזונתיים, חיידקי אצידופילוס (חיידקים ידידותיים המסייעים בפעולות העיכול) ומכילה אחוזי נוזלים גבוהים, המסייעים, מזרזים ומשפרים את העיכול ומצויים לרוב בירקות, פירות, נבטים, דגנים, זרעים (לרבות זרעי פשתן), קטניות, שקדים אגוזים ועוד. מעבר לכך, שיטת התזונה הייחודית של מצפה אלומות, מדירה חומרים אלרגניים כגון חלב ומוצריו, חיטה ומוצריה, בשר, עוף, סוכרים מזוקקים, ביצים ועוד. כמו גם חומרים מעוררים, העשויים לגרום למקרי עצירות כגון תה, קפה וסיגריות. תזונה המועברת באמצעות סדרה של סדנאות בישול והרצאות בנושא.
מאמר משנת 1998, בעיתון רפואי רציני NEJM, מדווח על הבראת ארבעים וארבעה מתוך שישים וחמישה ילדים (68%) שסבלו מעצירות, קרע בפי הטבעת ודלקת בעור הישבן, בעקבות מעבר מחלב פרה לחלב סויה., אבל יותר
משחלב סויה עזר, הפסקת צריכת חלב פרה איפשרה את ההבראה. (מתוך “עזוב את העטינים שלי”, מאת ד”ר אריה אבני.
צום מיצים במשך שבוע ואפילו עשרה ימים על מנת להוריד את סף הגירוי של המעי הגס.
חוקן – שטיפה וניקוי המעי הגס, באמצעות חוקן המכיל מיץ עשב חיטה, המסייע לסילוק הפסולת הרעילה ולניקוי האיברים הפנימיים, טיפול שמסייע מאוד לאנשים הסובלים מבעיות כרוניות של עצירות.
הידרוקולוניק – שטיפת מעי עמוקה, היא שיטה יעילה לפתרון של בעיות עצירות, בו מחדירים מים אל המעי הגס, תוך שימוש במשאבה בלחץ נמוך, המסייעת לנקות את הרעלים, חומרי הצואה, הגזים והחומרים המזהמים, שהצטברו במעי. עובדה, המשפרת את המטבוליזם בגוף, ומסייעת לחלץ את “הפקק” הצואתי הרעיל, שנצטבר בגוף המטופל, כתוצאה מבעיה כרונית של עצירות.
פעילות גופנית – חוות הבריאות מצפה אלומות רואה את הגוף והנפש כיחידה אחת, ולכן מספקת סדרה של חוגים איכותיים ומקצועיים בתחום הפעילות הגופנית (פילאטיס, יוגה, הליכה, התעמלות בריאותית ועוד) ובהרפיית מתחים ולחצים (סדנאות צחוק, דמיון מודרך, מחשבה חיובית ועוד), פעילות מצוינת לסובלים ממקרי עצירות כרוניים.
עבודה על גוף-נפש ידוע שבעיות של עצירות נובעות לעתים קרובות מבעיה נפשית של אצירת רגשות וחוסר יכולת להוציא אותם החוצה או להתבטא. התהליך אותו עוברים במצפה אלומות, משחרר רגשות קפואים ואצורים ועוזר לזרימה מאוזנת יותר של אנרגיה בכל המובנים.

לסיכום, חוות הבריאות מצפה אלומות מקנה לך את הכלים והידע המתאים להתמודדות נכונה עם עצירות כרונית, זאת באמצעות תוכנית שמטרתה להנחיל כלים לניהול אורח חיים בריא , המושתת על תזונה נכונה, אורגנית וטבעית, פעילות גופנית וחשיבה חיובית, המעניקות פתרון יעיל לאנשים הסובלים ממקרי עצירות.