אז מה גורם לסוכרת מבוגרים?

סוכרת מבוגרים והקשר התזונתי

סוכרת מבוגרים והקשר התזונתי

המחקרים האחרונים מצביעים על הקשר בין צריכת שומנים רווים מן החי בתפריט ובין התפתחות סוכרת מבוגרים.

כיצד זה קורה?
עד עכשיו חשבו שהשפעת צריכת שומן רווי מן החי על התפתחות סוכרת מבוגרים, קשורה בעיקר לירידה בתפקוד וברגישות האינסולין. היום כבר ידוע , ששומן מן החי, משפיע , לא רק על ירידה ביעילות האינסולין, אלא גם מביא להרס תאי בטא בלבלב (התאים שמייצרים ומפרישים אינסולין) ומוביל לירידה בכמות האינסולין המופרש לדם.

כשתא בטא סופח לתוכו שומנים רווים מן החי ושומני טראנס, הוא מתחיל תהליך של גסיסה ומוות. גם כולסטרול מסוג ldl יכול להוביל להרס של תאים אלו.
לכן תזונה העשירה בשומן רווי מן החי ושומני טראנס, לא רק שמובילה להשמנה ותנגודת לאינסולין, אלא מובילה גם להרס של תאי בטא בלבלב ממש.

המחקרים מצביעים על כך שספיגת שומן רווי מן החי לדם, תוביל תוך כמה שעות לירידה ברגישות ופעילות האינסולין.
אז אצל אדם בריא, הלבלב אמור לפצות על כך ע”י הפרשת אינסולין מוגברת לא?
אז לא. המחקרים מצביעים שחשיפה לשומנים רווים מן החי פוגעת גם בתאי בטא בעצמם והם אינם מצליחים להפריש כמות פיצוי יעילה של אינסולין.
לכן אנחנו לומדים מתוצאות המחקרים הללו שלצריכת שומן רווי מן החי יש השפעה כפולה : ארוכה וקצרת טווח, על פעילות האינסולין בגוף.

שומנים רווים מן החי נמצאו רעילים גם לתאי בטא בלבלב וגם לתאי הכבד. תחשוף את הכבד לשמנים מן הצומח ושום נזק משמעותי לא יתרחש. תחשוף אותם לשומן רווי מן החי ושליש מהם, קרוב לוודאי, ימותו.
אם נצמצם או נפסיק לגמרי צריכת שומנים רווים מן החי נוכל להביא לשיפור בתפקוד הלבלב והאינסולין, להוריד את רמת האינסולין והסוכר בדם והדבר יכול גם להוביל לירידה במשקל ושיפור תפקוד כלי הדם , מה שיכול לעזור גם באיזון יתר לחץ דם.

הובא על ידי יזהר יפה רז, מאמר מאת ד’ר מייקל גרגר.