טרשת עורקים והבראת לב, אלטרנטיבה ללב בריא!

אלטרנטיבה למבריאי לב

מספר מאמרים מסעירים יצאו לאחרונה בספרות הרפואית. מאמרים אלה מחזקים ידע מוקדם שטען שניתן לגרום לנסיגה בטרשת עורקים, אותו תהליך מחלתי שסותם את העורקים המובילים דם לשריר הלב והגורם בסופו של התהליך לתעוקת לב ולהתקפי לב.
במהלך לימודי בארה”ב, מספר ד”ר דן קרת, ד”ר לנטרופתיה, שמעתי על מחקר שעשה ד”ר דין אורניש. המחקר התפרסם במגזין הרפואי היוקרתי Lancet. והוכיח שניתן לגרום לנסיגה במחלות לב באמצעות שינויים באורח חיים בלבד. תמיד התעניינתי אם לרפואה יש תשובה לבעיות הגדולות. ומחלות לב שייכות לקטגוריה של בעיות גדולות המפילות חללים רבים למדי.
הלכתי לבקר את קבוצות המחקר של אורניש בסן פרנסיסקו והתרשמתי מאוד מההצלחות. אלו הפיחו תקוה חדשה בסובלים ממחלות לב. והחזירו אותם לחיים גם כאשר היו במצב שע”פ הממסד הרפואי הוגדר כחסר תקנה. אז גמלה בליבי ההחלטה כי ברגע שאגיע לארץ איישם את השיטה. ואכן מאז שובי ארצה בשנת 94 התחלתי להנחות קבוצות למבריאי לב, רובם בשירותי רפואה משלימה בבית החולים אסף הרופא.

מהי טרשת עורקים?
טרשת עורקים היא מחלה חדשה. השם עבורה הומצא בתחילת המאה ה- 20. עד אז לא היה צורך בשם עקב נדירותה היחסית. מתחילת המאה ועד לשנות השבעים, עת הגיעה המחלה לשיאה, הייתה עליה מטאורית בתחלואה והתמותה ממחלות לב וכלי דם. בשנת 1937 סביב 5% ממקרי התמותה היו עקב מחלות לב ובשנות ה- 70, אחוז התמותה ממחלות לב היה קרוב ל- 50. עובדה זו כמובן מאירה באור חדש את הטענות לגבי המשמעות של המרכיב הגנטי בהתפתחות המחלה. היכן היו הגנים ה”רעים” לפני 100 שנה? מדוע הם לא התבטאו אז? מה קרה במאה ה- 20 שגרם לגנים אלה להתבטא בצורה כה דרמטית?
ב- 1990 לראשונה פורסם מאמר רפואי משמעותי שהראה שניתן לגרום לנסיגת טרשת עורקים בחולי לב באמצעות שינויים באורח חיים בלבד, כלומר ללא שימוש בתרופות, צנתורים או ניתוחים.
השינויים כוללים תנועה אירובית, הליכה נמרצת בדר”כ, למידה ותרגול של תגובת ההרפיה לניטרול המתחים והלחצים, תזונה דלת שומן ביותר ושיחה קבוצתית לצורך השגת תמיכה לחברי הקבוצה שבחרו בדרך שונה וכן לשפר את יכולת התקשורת והקירבה שלנו עם הסובבים אותנו.
במהלך שנות ה- 90 המשיכו מחקרים בבני אדם עד שלאחרונה פורסמו תוצאותיהם המעודדות והמעניקות תיקווה לאותם חולי לב המעונינים לקחת אחריות והיות שותפים לתהליך ריפויים. ובכן, מסתבר שככל שמתמידים בתוכנית שיקום הלב הכוללנית, זו שהוכיחה נסיגת טרשת עורקים, כך מצב העורקים ממשיך להשתפר. ממצאים אלה הם בעלי עוצמה רבה בהתחשב בכך שבקבוצות הביקורת, אלה הנמצאים בפיקוח רפואי רגיל ומבצעים את ההמלצות המקובלות לחולי לב, מצב העורקים הולך ומחמיר עם השנים, כלומר העורקים ממשיכים להיסתם בהדרגה. כמו כן נמצא שבקבוצה שביצעה את השינויים המשמעותיים באורח חייה היו פחות ממחצית ארועי הלב בהשוואה לקבוצת הביקורת. הקבוצה המטופלת הצליחה להימנע מצנתורים מבלי שזה גרם להם לעליה בתמותה ובתחלואת הלב. למרות שהם לא צונתרו, דיווחו המטופלים על ירידה בתעוקת הלב שהייתה דומה לירידה שהושגה באמצעות צנתורים.

מאחר שמדובר במחלה חדשה, בתהליך פתולוגי חדש, כמובן שיקשה למצוא עדויות לריפויה במחצית הראשונה של המאה שלנו, שהרי רק אז החלה התופעה לשגשג. העדות הראשונה הידועה מהספרות הרפואית הרומזת על אפשרות לנסיגת טרשת העורקים באה לאחר מלחמת העולם השנייה. בשנת 1951 פורסם במגזין הרפואי הבריטי LANCET מאמר המתאר מגמות בתמותה ממחלות הלב וכלי הדם בשנים 1938-1948 בנורווגיה. הממצאים מראים מגמה ברורה של ירידה בתמותה ממחלות אלה החל משנת 1940 ועד 1944. עד אז, ולאחר מכן, הייתה עלייה בתמותה ממחלות לב. המאמר מתאר ירידה בצריכת שומן בנורווגיה במשך שנות המלחמה, ירידה התואמת להפליא את הירידה בתמותה. כמובן שכאן הירידה בצריכת השומן לא הייתה מתוך איזו שהיא מודעות לבריאות או לתזונה מבריאה, אלא מכורח הנסיבות. הגרמנים שלחו לגרמניה את בעלי-החיים ולנורווגים נותר לאכול בעיקר לחם ותפוחי אדמה, או את המזון של בעלי-החיים. ממצאים דומים התגלו גם לגבי עמים אחרים באירופה, שסבלו רעב ונאלצו לשנות את הרגלי התזונה שלהם, בעיקר הפחתה בצריכת מזון מן החי, שהם יקרי ערך במצבי מחסור.

מחקרים רבים נעשו גם בבעלי-חיים לבחינת נסיגת הטרשת. במהלך השנים נעשה מספר רב של ניסיונות שהוכיחו שניתן לגרום להופעת טרשת עורקים ואחר כך לגרום לנסיגתה, בין השאר בחתולים, בכלבים, בקופים, בחולדות ובארנבות. ב- 1963 דווחו טיילור (TAYLOR) ועמיתיו על הניסיון הראשון שבו “האכילו קוף רזוס למוות”. לאחר שהאכילו אותו בדיאטה אמריקאית אופיינית במשך 30 חודש הוא נפטר מאוטם נרחב בשריר הלב והראה ממצאים פתולוגיים דומים לנמצא אצל בני-אדם. בניסיונות אחרים גרמו לטרשת באמצעות תזונה הטרוגנית (יוצרת טרשת) ולאחר מכן אפשרו את נסיגתה באמצעות חזרה לתזונה אופיינית של קופים. גורלו של הכולסטרול בגופם דומה לגורלו בגופנו. קשה לגופנו לפרק כולסטרול, ולכן כדי להיפטר מהעודפים אנחנו מפרישים אותם דרך הכבד לדרכי המרה, משם לתוך מערכת העיכול ומשם אל מחוץ לגוף. הבעיה היא שלכבד שלנו יכולת מוגבלת להפריש כולסטרול, כמו הכבד של חיות צמחוניות. אם נאכיל חיות כאלה בתזונה עתירת שומן רווי וכולסטרול, וזה מה שקורה בחלק הראשון של כל מחקר כזה, מתפתחת טרשת בעורקיהם, ייכנס יותר כולסטרול מאשר יצא. תהיה אגירה, בין השאר בדפנות העורקים. בקרב חיות טורפות לא נמצא תופעה כזו. ככל שתאכיל אותם ביותר כולסטרול, כך הכבד שלהם יפריש יותר. הם כל כך יעילים בכך, שלא ניתן לגרום אצלם לטרשת העורקים. כנראה שבני המין האנושי אינו אמור לאכול כמו חיות טרף, אלא יותר דומה לחיות הצמחוניות.

בחודש מרץ 1995 הופיעה במגזין “הרפואה” (המגזין הרפואי של רופאי ישראל) סקירה על המחקרים שנעשו בנושא נסיגה בטרשת העורקים, סקירה בשם “תסוגת טרשת עורקים כלילית ְ האם ניתן להשרותה?”. מרבית המחקרים עוסקים במתן תרופות להורדת כולסטרול כאמצעי לגרימת נסיגה בטרשת, עם דרגות שונות של הצלחה. לעומתם פורסם ב- LANCET מחקר שנערך בראשותו של ד”ר דין אורניש מבית-הספר לרפואה של אוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו (UCSF), ובו הוכח לראשונה באופן מדעי שניתן לגרום לפתיחת הסתימות בעורקים, לנסיגת הטרשת, באמצעות שינויים באורח החיים בלבד. בעקבות המחקר הומלצה תוכנית שיקום לחולי הלב.

מבריאי לב
הרעיון הוא מאוד מהפכני. אם עד כה נגזר על חולי הלב להיות צמודים לתרופות, להזדקק לניתוחים מסובכים ולחיות בחשש גובר והולך. הבשורה היא שניתן לגרום לנסיגה של מחלות לב. לא מדובר רק על מניעה של מחלות לב באמצעות תזונה. אלא גם כאשר לכאורה המצב בלתי הפיך, הוכח באמצעים מאוד מתוחכמים. הכוללים בדיקות בטכנולוגיה מתקדמת ביותר ברפואה, שניתן לרפא מחלות לב.
המסר הוא די פשוט. אם הגישה רווחת כי הרופא הוא המטפל בחולה. הבשורה היא הפוכה החולה הופך להיות המטפל של עצמו. כדאי ויש משמעות גדולה למה שאתה או את, חולי הלב יכולים לעשות כדי להפוך למבריאי לב. לא כדאי להסתפק רק במה שהמערכת הרפואית מציעה לכם. קחו אחריות ותרוויחו איכות חיים ויתכן גם שנות חיים.
כל חולה שעשה שינוי בחשיבה והפנים שהוא אדון לבריאותו והחלמתו ומוכן לעשות כל מאמץ כדי לשנות את אורח חייו נכנס לקטגוריה של מבריאי לב.

תורשה או סביבה?
נושא שנוי במחלוקת הוא שאלת המרכיב הגנטי ומידת תרומתו להתפתחות טרשת עורקים. התשובות שתקבלו מרופאים לגבי תרומת המרכיב הגנטי מגוונות למדי. מנתחי לב נוטים להעניק למרכיב זה חשיבות עליונה, דעה שהובעה גם בעיתונות היומית. הקרדיולוגים נזעקו להצלת נושא החינוך לאורח חיים בריא, ובמאמר אחר הגיבו בחריפות על עמדת עמיתיהם המנתחים. כמובן שממני תשמעו עוד יותר על חשיבות השינויים באורח החיים.
הואיל ואין לנו כלים לשנות את המרכיב הגנטי מחולל המחלות, עלינו להתרכז בחינוך הציבור לאורח חיים בריא יותר, ובמקרים שלהכרח להמשיך בטפול בדרך הקונבנציונלית של תרופות וניתוחים.

מחקר חשוב בנושא נעשה על ידי ד”ר מ. ג’. מרמוט וחבריו מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, שבו הם בדקו את שיעורי מחלת הלב אצל אנשים ממוצא יפני החיים במקומות שונים בעולם, והניזונים, לכן, מדיאטות שונות. התוצאות הפתיעו את העולם הרפואי, כאשר נמצאה התאמה סטטיסטית כמעט מדויקת עבור כל הקבוצות, בין שיעורי צריכת השומן הרווי והכולסטרול לבין שיעור מקרי המוות ממחלות לב. מחקר חשוב אחר נעשה על ידי ד”ר קיס מאוניברסיטת מינסוטה. הוא בדק לא רק יפנים המתגוררים במדינות שונות, כמו הוואי וארצות-הברית, אלא גם אוכלוסיות שונות בתוך יפן: פקידים, כורים, איכרים, קופאים, קבוצות שהיו ידועות בסגנון חיים ותזונה שונים זה מזה. כאשר שרטטו את עקומת אחוז הקלוריות משומן לעומת רמות הכולסטרול בדם ְ קיבלו קו ישר.

בספרות הרפואית קיימים יותר מ- 200 מחקרים אפידמיולוגיים, המראים שכאשר אנשים מאזורים “מוגנים” מפני טרשת עוברים לאזורים “מוכי טרשת”, תוך דור, ולעתים אף פחות מכך, הם מפתחים מחלות לב בשיעורים דומים למארחיהם.
המחקר על נסיגת הטרשת מוכיח כי שינוי הסביבה התזונתית שלנו לזו הדומה יותר למצב שהיה קיים לפני המאה ה- 20 מאפשר לאותם הגנים “להפסיק להתבטא”. טרשת עורקים הולכת ונעלמת למרות “נטייתם הגנטית” של אלה שחלו בה מלכתחילה.

האם קיים פיתרון כירורגי לבעיות הלב?
חשוב לזכור, שטרשת העורקים היא תהליך המתרחש בכל עורקי הגוף בדרגות שונות. הפיתרון הרפואי הנפוץ כיום, בצורת ניתוחי מעקפים וצנתורים טיפוליים (באמצעות בלון), הוא טיפול מקומי בלבד בעורקים הכליליים. שליש מהסתימות בעורקי הלב הנפתחות על ידי בלון (אנגיופלסטיה) ייסתמו מחדש במהלך השנים שאחרי הצנתור. תוך 5 שנים נסתמים בממוצע % 50 מהמעקפים בעורקי הלב אצל אדם העובר ניתוח מעקפים, ותוך 7 שנים קרוב ל- % 80 מאותם מעקפים ייסתמו. (הממוצע הוא של 10% לשנה, בעיקר בשתלים ורידיים ופחות כאשר השתל הוא עורק). עובדות אלה ידועות פחות לציבור, ומראות למעשה שהטיפול הרגיל הניתן לחולי לב אינו פותר את הבעיה היסודית אלא “עוקף” אותה. הדרך היחידה הידועה לפתרון הבעיה בצורה רחבה וכוללנית היא באמצעות שינויים באורח החיים. התוכנית מצליחה מאחר והיא הולכת מספיק לאחור בשרשרת הארועים ומטפלת בסיבות היסודיות שגורמות לטרשת עורקים. “התלהבותי הולכת וגדלה”, אומר ד”ר קרת, “עם הזמן ככל שיותר אנשים מרגישים טוב יותר, תעוקת הלב שלהם פוחתת והסיכון שלהם למאורעות נוספים או להתערבות חודרנית נוספת פוחת עם הזמן. המשתתפים הם השגרירים הטובים ביותר של התוכנית”.

תכנית למבריאי לב
בשירמ – שירותי רפואה משולבת – שבמרכז הרפואי אסף הרופא מתקיימות סדנאות למבריאי לב (היו חולי לב לפני הסדנה), המיועדת לסייע להם לשפר באופן משמעותי את איכות חייהם.
הסדנה מתקיימת בהצלחה כבר מספר שנים בארה”ב ובישראל. הסדנה המשולבת מאפשרת לרבים לפתוח עורקים סתומים, וזאת באמצעות גישה כוללת לטיפול בגורמי הסיכון העיקריים ללב. הסדנה מתבססת על העיקרון שכדי לתת לגוף את ההזדמנות לבצע את עבודת הריפוי וההבראה, צריך לתת לו את התנאים המתאימים לכך. תנאים אלה מושגים על ידי שיפור משמעותי באורח החיים בתחומים שונים כמו תנועה, התמודדות עם מתחים (STRESS MANAGEMENT), תזונה ואיזון רגשי/נפשי .
מחלות העורקים והלב הן גורם המוות העיקרי בישראל וכדי להתמודד איתו בהצלחה ולמשך שנים, יש לשנות את הרגלי החיים כך שהעורקים שנסתמו – וטופלו בהצלחה בעזרת הרפואה הקונבנציונאלית – לא ייסתמו שוב, שכן העורקים שממשיכים להיסתם עלולים לגרום להתקפי לב חוזרים, שבץ מוחי, פגיעה ברגליים, ויש הטוענים שגם לירידה בתפקוד המוח.
בכל מפגש יש פעילות אירובית (הליכה נמרצת), מלמדים לרכוש כלים להתמודדות עם מתחים ולחצים (שיטות הרפיה שונות, תרגילי מתיחה, תרגילי נשימה, יוגה, מדיטציה, דמיון מודרך), אוכלים ארוחה בריאה (אותה מביאים חברי הקבוצה למפגש לאחר שלמדו את עקרונות הבישול המתייחס בכבוד אל הלב), מועברת הרצאה מקצועית על נושאים רבים החשובים לבריאות הלב ומתקיימת שיחה קבוצתית שמטרתה לעזור לחברי הקבוצה להתמודד עם שינויים באורח החיים, לשפר את התקשורת הבין-אישית ולהתמודד בצורה בריאה יותר עם מאפייני אישיות ודפוסי התנהגות המסכנים את הלב.

עקרונות התזונה המכבדת את הלב:
הנחיות תזונתיות מומלצות, כאשר העיקרון הוא של דיאטה צמחית בעיקרה ללא תוספת (או עם מינימום) שומן, שמן ומזונות עתירי שומן:
מרבית נפח המזון והקלוריות יגיעו מארבעת קבוצות המזון להלן ללא הגבלה קלורית:
1 . דגנים מלאים (לבעלי משקל עודף או סוכרתיים חשוב לצרוך דגנים בעלי אינדקס גליקמי נמוך)
2. קטניות
3. ירקות (להדגיש ירקות כתומים כגון בטטה, דלעת, דלורית, גזר. וכן כל שאר ירקות…)
4. פירות. כל המינים והצבעים, חי, מאודה ומבושל (גם כאן, סכרתיים ובעלי משקל עודף, צריכים הנחייה יותר מדויקת).
מומלץ להמנע/להמעיט במזונות צימחיים עתירי שומן כמו שקדים, אגוזים, גרעינים, בוטנים, אבוקדו, טחינה, קוקוס, זיתים וכן כל השמנים הצמחיים.
עד כאן מעולם הצומח.
לאלה המבקשים להמשיך במזון מן חי נמליץ על צריכת מוצרי חלב בעלי אחוז שומן נמוך (0.5%), חלבון ביצה בלבד או ביצה שלמה מסוג אומגה 3, דגי ים צפוני. הרזים שביניהם הם בקלה, סול וטונה במים. השמנמנים הם סלמון, הליבוט, סרדינים, הרינג ומקרל.
דוגמאות לחטיפים:
שלווה, פופקורן, חומוס (קלוי או מבושל), ערמונים, פירות יבשים, תורמוס, ערמונים, פולי סויה מבושלים (= Edamame).
דוגמאות לממרחים:
ממרח פירות מאגסים ותפוחים, חרדל דיג’ון, חילבה, סחוג, סלסה, דבש, סילאן, ריבה, רוטב חרדל חמוץ-מתוק, חרוסת, שקדיה- דק, אבוקדו- דק, ממרח טופו, ממרח זיתים, סלט חצילים על האש, ממרח חומוס דל-טחינה, ממרח פלפלים קלויים, ממרח שעועית.
—————————————————————–
אודות המחבר: דר’ דן קרת סיים בהצטיינות בית ספר לרפואה שליד הטכניון בחיפה, הוא דוקטור לרפואה נטורופתית מאוניברסיטת בסטיר בארה”ב, עובד בשירותי רפואה משלימה במרכז רפואי אסף הרופא (שירמ), מלמד נטורופתיה מאז מ- 1992 ומנחה קבוצות תמיכה למבריאי לב לפי שיטתו של דוקטור דין אורניש מאז 1994.
ד”ר קרת מאמין ביכולת הגוף לרפא את עצמו: אם ניתנים לו התנאים לכך כמו תזונה נכונה, תנועה, מנוחה, סביבה נקיה ומתן מענה לצרכים רגשיים וחברתיים.
בעבודתו עם המבריאים מנסה ד”ר קרת לאתר את הסיבות למחלה ולטפל בהן ולא בסימפטום. הוא עובד עם מטופליו בעבודת צוות, כאשר הוא משמש להם מורה מלווה ומדריך. העקרון הראשון במעלה עבורו הוא העברת האחריות והאצלת הכוח לידי המטופל.
הסדנאות למבריאי לב שבמרכז הרפואי אסף הרופא מתקיימות בהצלחה מזה מספר שנים בישראל ובארה”ב, מאפשרות לפתוח עורקים סתומים ומלמדות אורח חיים בריא .
הקליניקה של ד”ר דן קרת נמצאת בשדה ורבורג (סמוך לכפר סבא)
טל: 09-7602066

ddkeret@zahav.net.il

© כל הזכויות שמורות לד”ר דני קרת. אין להעתיק או לשכפל תוכן מאמר זה ללא רשות.