התקף חרדה ודרכי טיפול בחרדה

חרדה היא תגובה טבעית ונורמלית לאיומים פוטנציאליים, אשר מעוררת את הגוף למצב של מודעות גבוהה יותר.

כאשר מרגישים טוב, חרדה מועילה להשאיר אותך מחוץ לאזור הסכנה. למשל, החרדה שאתה יכול להרגיש בזמן הליכה ליד מדרון תלול, תגרום לך להיות יותר זהיר ותכליתי בתנועותיך.

דבר שונה הוא, כשהחרדה מתרחשת כאשר אין איום ממשי, וכשהיא מתמשכת וגורמת ללחץ מיותר וכאב רגשי. 

מה קורה בעת התקף חרדה?
חרדה מפעילה מבול של הורמונים כמו קורטיזול, שנועדו לשפר את המהירות, רפלקסים, קצב הלב ומחזור הדם שלך. עם זאת, מתח יכול להתרחש עם רגשות של כעס, עצב, או אפילו אושר והתרגשות.

מצד שני, בחרדה כמעט תמיד יש תחושה של פחד או חשש. בעוד לחץ עלול להתרחש בשל מקור חיצוני (כמו ויכוח עם בן הזוג שלך), חרדה נוטה להיות תגובה פנימית יותר.
יתר על כן, חרדה קצרה עשויה להתנגש עם אירוע מלחיץ (כגון דיבור בפומבי), אבל הפרעת חרדה תימשך במשך חודשים גם כאשר אין סיבה ברורה להיות מודאג. הסיבות המדויקות להפרעות חרדה אינן ידועות, אך ידוע כי המוח מעורב באופן פעיל. חלקים אחדים של המוח הם שחקני המפתח בייצור של פחד והתקף חרדה.

הסברה היא כי הפרעות חרדה יכולות לנבוע משילוב של גנטיקה והסביבה. לדוגמא, אם גדלתי בסביבה של בצעקות או התעללויות תכופות. זה עלול לגרום לך לפתח ירדה בדבר איומים פוטנציאליים, גם כאשר הם כבר לא שם. במובן מסוים, המוח שלך הופך להיות “מכוון” לחרדה, כך שכל אירוע או רגש הופך לעילה לקבלת התקף חרדה.
גרוע מכך, חלק מהאנשים כל כך רגילים לתחושות של חרדה, שהם לא מבינים שיש להם בעיה ופשוט סובלים בשקט. כשרגשות חרדה מתגברות, זה יכול להוביל לבידוד חברתי, סימפטומים גופניים ובעיות נפשיות הקשורות אליה, כגון דיכאון.

טיפול בחרדה
ההערכה היא כי רק שליש מהאנשים עם הפרעות חרדה מקבלים טיפול (לאוו דווקא תרופתי). למרבה הצער, רוב האנשים הסובלים מחרדה או לא עושים כלום או מתמכרים לתרופות ולסמים – שחלקם אינם יעילים ועלולים להרוס עוד יותר את הבריאות והשפיות שלך. 

חלק מהתרופות יכולות להיות ממכרות ובאותה מידה גם עלולות לגרום לתופעות לוואי כמו אובדן זיכרון, חשיבה פגומה וסחרחורת. למרבה האירוניה, סימפטומים של תרופות חרדה אלה כוללים מצבים קיצוניים של חרדה – שחלקם גרועים הרבה יותר מהתופעות המקוריות שהצדיקו טיפול מלכתחילה.

שיטות פסיכולוגיות עשויות להיות יעילות מאוד, בכך שהן מסייעות לך בעצם לתכנת מחדש את תגובות הגוף ללחצים בלתי נמנעים של חיי היומיום. זה כולל הן לחצים אמיתיים והן מדומים, אשר יכולים להיות מקור משמעותי להפרעות חרדה ובאמצעותם לתכנת מחדש את הדרך שבה הגוף שלך מגיב ללחצים רגשיים.

הפרעת חרדה יכולה להיות מתישה, ובמקרים מסוימים דורשים הדרכה, ייעוץ וטיפול מקצועי. שני טיפולים קונבנציונליים של הפרעות חרדה אשר הוכחו כיעילים עבור רבים הם פסיכותרפיה וטיפול התנהגותי. תרפיה התנהגותית מוגדרת כמיקוד באמצעות תרגילי נשימה ובאופן מצומצם, חשיפה מה גורם החרדה שלך. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מצד שני, נועד לעזור לך להתמודד בצורה יעילה יותר עם המצבים הממלאים אותך חרדה.

יש פסיכולוגים הרואים בפעילות גופנית ותרפיה, בעיקר יוגה, כצורה עיקרית של טיפול בדיכאון, התקף חרדה והפרעות אחרות. מחקרים הראו כי מטופלים המבקשים לקיים משטרי פעילות גופנית סדירה רואים שיפור במצב רוחם – שיפור הדומה לפעמים לאלה שטופלו בתרופות. התוצאות באמת מרשימה כשחושבים על זה, שפעילות גופנית היא כמעט בחינם והוא יכול לספק לך עם יתרונות בריאותיים רבים אחרים. השיפור במצב הרוח מתרחש אם התרגיל הוא מרצון או מאונס, כך שגם אם אתה מרגיש שאתה מוכרך לבצע מטעמי בריאות, יש עדיין סיכוי טוב שתוכל ליהנות.

באמצעות האסטרטגיות הנ”ל, הכוללות טיפול התנהגותי, תרפיה נשימתית, פעילות גופנית וכן תזונה בריאה, לעיתים קרובות ניתן ללמד את הגוף שלך איך לשמור התראה ועדיין להישאר רגוע, אשר יסייע לחזק את מנגנוני ההתמודדות הטמונים בכל אדם כאשר הוא מתמודד עם מצבים מלחיצים. נא לפנות לעזרה מקצועית אם תצטרך, כדי לעזור לך לקבל בחזרה את השליטה על החיים שלך.