השמנת יתר כגורם למחלות

הקשר בין השמנת יתר לאסתמה
מחקרים מצביעים על קשר בין עודף משקל לאסתמה. מומחים יודעים לציין כי חולי אסתמה נוטים יותר מאשר אנשים בריאים להיות בעלי משקל עודף. השאלה היא האם עודף משקל גורם לאסתמה או אסתמה מובילה לעליה במשקל. חלק מהתרופות הנמצאות בשימוש לטיפול באסתמה עלולות לגרום לעליה במשקל. חולי אסתמה פחות פעילים פיזית בשל בעיות נשימה מהן הם סובלים.
במקביל, דלקת הינה מאפיין פנימי שכיח המתרחש הן בהשמנת יתר והן באסתמה. מומחים חושבים כי התהליך הדלקתי עלול להיות קשור…
מאמר שפורסם ע”י המכון היהודי לרפואה ומחקר הוביל מומחים להסיק כי השמנת יתר הינה גורם סיכון משמעותי לאסתמה.
המחקר: המחקר נעשה על ידי ד”ר ראנד סותרלנד ד”ר דיויד ביוטר, פרופסורים ומרצים לרפואה במכון לרפואה ומחקר. הם ניתחו את התוצאות של 7 עבודות שעקבו אחרי 330 אלף שלא היו חולים באסתמה אך היא התפתחה בגופם במהלך השנים.
הממצאים: המומחים מצאו במהלך ניתוח הנתונים שפציינטים בעלי עודף משקל היו בעלי סיכוי של פי אחד וחצי לחול באסתמה מאשר פציינטים שהיו בעלי משקל תקין. בעלי עודף משקל מוגדרים אלה שה- BMI שלהם גבוה מ-25. המוגדרים בסובלים מהשמנת יתר – ערך הגבוה מ- 30, הם בעלי סיכון של פי 1.92 לחלות באסתמה מאשר אלה שאינם בעלי משקל יתר. כלומר – לבלע משקל עודף יש סיכוי של למעלה מ-50 אחוז לחלות באסתמה.

בדוק את ה- BMI שלך
משמעות: מחקר שנעשה בארה”ב מצביע כי מקרי אסתמה חדשים מתפתחים בארה”ב בקצב של חצי אחוז לשנה. זהו נתון המביא בחשבון כי שני שליש מ-220 מיליון מבוגרים בארה”ב הם בעלי עודף משקל דהיינו כ-250 אלף מקרי אסתמה חדשים בכל שנה.
מה ניתן לעשות? השגת משקל תקין ושמירה עליו הינה דרך אחת להפחתת ההסתברות שתחלה באסתמה. אם אתה כבר חולה באסתמה, הפחתת משקל תסייע לך בכמה מישורים וביניהם גם בהפחתת הסימפטומים של המחלה. אפילו שינויים קלים באורח החיים שלך יגרמו לשינוי לטובה.

השמנת יתר ו – Post Traumatic Stress
אנשים הלוקים בתסמונת פוסט טראומתית נמצאים בסיכון גבוה להיות מאובחנים כלוקים בבעיות רפואיות נוספות, כולל דיכאון וחרדה, וגם במחלות,כגון: מחלות לב, דלקת פרקים, אסתמה, כאבי גב, סוכרת וכיב קיבה. מחלות אלה מיוחסות לעובדה שתסמונת פוסט טראומתית קשורה לשיעור גבוה של השמנת יתר.

הקשר בין השמנת יתר לתסמונת פוסט טראומתית
קבוצת מחקרים מביה”ס לרפואה של וולינגטון באוניברסית אוטגו בניו זילנד, בדקה כ- 13 אלף איש כדי להגדיר את הקשר בין הפרעות נפשיות מסוימות לבין השמנת יתר. הקשר המובהק והמשמעותי ביותר נמצא בין תסמונת פוסט טראומתית לבין השמנת יתר. מבין הנבדקים שנמצאו בעלי השמנת יתר, 6 אחוז היו מאובחנים גם כלוקים בתסמונת פוסט טראומתית. מחקרים אחרים שנערכו בבית הספר לרפואה בוירג’יניה, מצאו מבין הסובלים מהשמנת יתר- קבוצת גברים, חיילים משוחררים,הלוקים גם בתסמונת פוסט טראומתית. התוצאות היו מדהימות. ממוצע ה- BMI שלהם היה 30. כ-84 אחוז מכלל הנבדקים הוגדרו בקבוצה של השמנת יתר.

מדוע יש קשר בין השמנת יתר ותסמונת פוסט טראומתית?
אין תשובה חד משמעית, אולם תסמונת פוסט טראומתית מובילה לשורה של התנהגויות לא בריאות.הרגלי אכילה לקויים, שתיית אלכוהול ושימוש בסמים ועישון המעלים את הסיכון למשקל עודף או השמנת יתר. אנשים אלה נוטים להיות פחות פעילים פיזית, להימנע מלהיות במקומות ציבוריים או בחברת אנשים אחרים, מתוך פחד לחוות זכרונות ומחשבות הקשורים בניסיונם הטראומתי.
שינויים חיוביים באורח החיים
1. התאמת טיפול תרופתי.
2. האיגוד האמריקני להפרעות חרדה מציע שורה של טיפולים להפחתת הסימפטומים של תסמונת זו.תוצאה עקיפה של הטיפולים עשויה להיות הפחתת הסיכון של השמנת יתר, בין היתר כתוצאה מהגברת רמת הפעילות הגופנית ורכישת הרגלי חיים מאוזנים ובריאים יותר, כולל תכנית תזונתית מתאימה, הפסקת עישון, סדר יום מאורגן יותר , וכיו”ב.

השפעת השמנת יתר על חולי מחלות פרקים
מחקר שנערך בנורבגיה ובדק 1,041 חולי מחלות פרקים השווה בין חולי מחלות פרקים בעלי עודף משקל לבין כאלה בעלי משקל תקין.
כ-54 אחוז ממשתתפי המחקר היו בעלי משקל תקין, 33 אחוז היו בעלי משקל עודף ו-11 אחוז הוגדרו בטווח של השמנת יתר. המחקרים בדקו ומצאו כי השמנת יתר משפיעה על חולים אלה על בפרמטרים של רמת העייפות, הכאב והתיפקוד הפיזי הפונקציונלי. השמנת יתר השפיעה גם על יכולת התפיסה העצמית של חולי מחלקות פרקים באשר לאיכות חייהם עם המחלה.

היי, אנחנו בית הבריאות אלומות , נעים להכיר!

אם חיפשת מידע על סדנאות סוכרת, סדנאות ירידה במשקל, ניקוי גוף ושליטה בסוכר
זה המקום הנכון! אם אין לך זמן לקרוא, אפשר לדבר או להתכתב עם נציג ולקבל תשובה מהירה.  

רק כמה פרטים ואנחנו חוזרים אלייך >

    מבטיחים שלא נציף את תיבת המייל שלך, ותמיד ניתן להסיר את עצמך בקליק אחד

    האתגר האמיתי שלך היום הוא לנהל אורח חיים נכון, כזה שיעניק לך אושר וחיוניות לאורך זמן. ⭐️⭐️ההרשמה לסדנאות פתוחה! יש לך הזדמנות להתחיל מחדש ממש עכשיו⭐️