דה-טוקסיפיקציה (תהליך לניקוי רעלים מהגוף)

הבריאות הבסיסית שלנו תלוייה בשני תהליכים : הזנת הגוף וניקוי הפסולת והרעלים שהצטברו בו. אנו מבינים שתהליך ניקוי הרעלים מהגוף, הינו תהליך טבעי ומובנה והוא בעצם חלק ממרכיבי הבריאות התקינה שלנו. חשוב שננסה להבהיר לעצמנו, מהם בעצם אותם רעלים.
מהו רעל?

על פי ההגדרה המילונית והביוכימית, רעל הינו כל חומר בעל השפעה מזיקה על רקמה אורגנית (רקמה חיה) זהו כל חומר העלול לגרום לפציעה, ירידה בתפקוד ובחיות, מחלה ומוות. 

דרכי הפגיעה של הרעלים באורגניזם החי הן מגוונות: אם על ידי פגיעה פיזית ברקמה (חומרים חריפים ומעכלים) או על ידי הפרעה או מניעה של פעולה ביוכימית כל שהיא בגוף החי. הפעולה של הרעלים יכולה להיות ברמה הכימית או המולקולארית. מלבד רעלים, ישנם גם חומרים הנקראים רעלנים. ההגדרה של רעלנים היא: חומר רעיל המופק על ידי אורגניזם חי כגון: בעלי חיים, צמחים וחיידקים.

כל המחלות הן בעצם בעקבות רעלת – הצטברות של רעלים. על פי ההגדרה של רעל, כל חומר שיפריע למהלך התקין של שמירת הבריאות, יכול להיחשב כרעיל עבורי.

הרמב”ם היה אומר שכל חומר שאינו מונח במקומו, כבר יכול להחשב כפסולת. בנוסף אמר הרמב”ם שמקור רוב המחלות, אינו אוכל לא בריא, אלא אכילת יתר.  אכילת יתר מובילה לעומס מיותר על מערכת העיכול, עיכול לקוי והצטברות של פסולת ברקמות.

מקורות נוספים להיווצרות רעלים בגוף יכול להיות ממקור פנימי. היינו פירוק חומרים בתוך הגוף (בעיקר על ידי חיידקים) מזון לא מעוכל, תאים פגועים או מתים של הגוף או פירוק של חיידקים וגורמים נוספים ע”י מערכת החיסון. ברגע שהחומר האורגני מת, מיד הוא הופך רעיל ומצריך פינו מיידי מהגוף. מקור נוסף לרעילות, הינם רעלנים הנוצרים בזמן פירוק רקמה אורגנית על ידי חיידקים. בתהליך כזה יכולים להיווצר חומרים כמו אלכוהול, חומצות וחומרים רעילים אחרים. אי פינויים מהגוף יכול להוביל להופעת מחלה.

עוד מקור להצטברות רעלים בגוף, הינם רעלים הנכנסים לגוף מבחוץ. בקבוצה הזאת נכללים: תרופות, רעלנים של צמחים ובעלי חיים, כימיכלים ממזון או ממים, כימיכלים הנמצאים באויר או בתעשייה וכו’.

בנוגע למזון חשוב להבין כי כל החומרים הנכנסים לגוף ולא משמשים כמזון (כשאין הגוף מצליח לעכל אותם ולהשתמש בהם), הם בעצם פסולת או “מותרות”. וכל מה שהוא מיותר ולא מועיל, יוביל בסופו של דבר להרעלה.

הבריאות שלנו תשמר, כשתהיה משוואה מאוזנת בין ייצור וצבירת רעלים, לבין פינויים מהגוף. כדי לפלוט רעלים מהגוף צריך אנרגיה\כוח. ברגע שרמת הרעילות ברקמות עולה ולגוף אין את הכוח לפלוט את הרעלים החוצה, אזי מתחילה מחלה. את האנרגיה \חיות אני אקבל מהמזון וממנוחה.

יכול להיות שאדם אוכל בריא ולא צובר הרבה רעלים אבל אם אינו נח מספיק, מתיש עצמו בכל מיני אופנים ואין לגופו את החיות המספקת לפליטת הרעלים, אזי הוא יחלה. ריפוי ובריאות, תלויים ביכולת של הגוף להתחדש והתחדשות תלויה ביכולת שלו לפנות פסולת ורעלים החוצה.

דה-טוקסיפיקציה

ניקוי רעלים מתרחש כל הזמן. ערוצי הניקוי העיקריים הם: מערכת השתן, צינור העיכול, העור ומערכות הנשימה והלימפה. אולם עיקר תהליכי הניקוי וההתחדשות של הגוף , מתרחשים בלילה. אז מתפנה הכי הרבה אנרגיה זמינה לצורך התהליך. 

בלילה כמעט ולא מתרחשים תהליכי עיכול ובנוסף איני “מבזבז” אנרגיה חיונית על תנועה וחשיבה. בנוסף, הסבירות למצבי סטרס רגעיים או מתמשכים, המדכאים פעילות חיסון וניקוי, הוא מזערי במשך הלילה.

מה זאת בריאות בעצם ? נסתכל על המילה. בריאות לשון בריאה – היכולת שלי להיות מכוונן עם הבריאה, תעזור לי לשמור את עצמי בריא.

כשמסתכלים על הבריאה, אפשר לראות בה מחזוריות של התפשטות והתכנסות. לילה ויום. “… ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד… ”  הבריאות שלנו תלוייה ביכולת שלנו להתכוונן לסדר הזה, למקצב הזה. כדי שיהיה לי כוח לפעול ביום, אני זקוק לפרק זמן של לילה, של מנוחה, של חוסר תנועה, של נפישה. כדי לעזור לגופנו להתחדש ולנקות רעלים בצורה טובה עלינו ללכת עם הצרכים של מערכות העיכול והחיסון.

אנחנו צריכים ללמוד לתת לשתי המערכות הללו את הנופש להן הן זקוקות על מנת לעבוד באופן זורם, חופשי ומאוזן.

מערכת העיכול חיונית לבניית גופנו ואספקת החיות עבורו.

מערכת החיסון חיונית לניקוי,שמירה והרחקה של כל גורם העלול לפגוע בי.

שתי המערכות האלו מאד מאותגרות ע’י אורח החיים המודרני. מה שמוביל בסופו של דבר לעיכול לקוי, הצטברות פסולת והיווצרות רעלנים עודפים ברקמות.במידה ואנחנו לא עושים את העבודה באופן ייזום ורמת הרעילות ברקמות שלנו עולה, או אז יוצרת מערכת החיסון “משבר” מוציאה אותנו לחופש מהעבודה, משכיבה אותנו במיטה, עושה לנו צום ומנקה את גופנו. והכל בערבון מוגבל כמובן, בתנאי שאנחנו לא מפריעים לה ובתנאי שיש לה מספיק חיות וכוח לעשות זאת.

כשיהודי שומר מצוות יוצא מהשרותים, הוא מברך את ברכת  “אשר יצר” . ברכה המסתיימת במילים האלו : ” … ברוך אתה ה’ רופא כל בשר ומפליא לעשות… ”  הרפואה על פי היהדות הוצאת הפסולת! וזוהי המהות של תהליך הריפוי – הוצאת הפסולת , ניקוי הגוף.  

**הנהלת חוות הבריאות איננה מתחייבת לתוצאה מסויימת, לכל אדם יש תגובות שונות לטיפולים שונים.