צפיפות עצם

צפיפות עצם – התשובה הטיפולית המקיפה
של חוות הבריאות “מצפה אלומות”

אחד הגורמים המרכזיים, שבגינו חלה ירידה בצפיפות העצם הנו היעדר אורח חיים בריא ותזונה נכונה בעולם המודרני.
אנו, בחוות הבריאות “מצפה אלומות” מספקים את התשובה הטיפולית, הטבעית והמקצועית, להתמודדות נכונה עם תופעת הירידה של צפיפות עצם, זאת באמצעות ניהול אורח חיים המושתת על תזונה אורגנית, טבעית ולא מבושלת, אשר מחד גיסא מורכבת ממיני ירקות, עלים, פירות, קטניות, שקדים, דגנים ונבטוטים, ומאידך גיסא, מדירה מיני מזונות, כגון: לחם ומוצריו, חלב, בשר, ביצים וקפה (הידועים כמזונות הגורמים לירידת צפיפות עצם), תזונה ייחודית המכילה סידן ומינרלים במידה הנחוצה לבניית העצם. בנוסף לכך, מקיימת חוות הבריאות “מצפה אלומות” פעילות גופנית מתונה כגון: יוגה, הליכה, צ’י קונג, התעמלות בריאותית ופילאטיס, המונעת את איבוד מסת העצם, וכך שומרת על צפיפות עצם תקינה.
אנו מזמינים אתכם להצטרף לתוכנית ייחודית, שתסייע לכם בהתמודדות עם בעיית צפיפות עצם.

מהי צפיפות עצם?
טרם נעסוק בפירוש המונח צפיפות עצם, תחילה נבאר מהם תפקידיה העיקריים של העצם בגופינו.
אם כן, העצם אמונה על שני תפקידים עיקריים: האחד, הגנה על איברי הגוף הפנימיים, תנועה וסיפוק תמיכה לגוף. השני, מאגר לנתרן, סידן, פחמן, מגנזיום וזרחן.

בנוסף, בגופינו קיימים שלושה סוגים של תאי עצם: אוסטאוקלסטים, אוסטאובלסטים ואוסטאוציטים. במהלך חיינו, מתקיימים בעצמות גופינו תהליכים של בניה והרס המחוללים באופן רוטיני את התחדשות העצם, כאשר לתאי העצם חלק חשוב בפעילות זו. ולראייה, האוסטאובליסטים אמונים על בניית העצם על ידי מילוי החללים הקיימים בעצם, זאת על ידי חומר הקרוי אוסטיאוציט. לעומת האוסטאובליסטים, האוסטאוקלסטים אמונים על פירוק העצם.

כאמור, בילדותנו ובבגרותנו מתקיימת בנייה מאסיבית יותר של העצם, כאשר בגיל 25 חלה התייצבות מסוימת, ולקראת גיל 35~ חלה ירידה בתהליכי בניית העצם. לבסוף, בגיל המעבר (בעיקר בקרב נשים העשויות לאבד בין 10% עד 50% צפיפות עצם ) מתקיימים בגופינו יותר תהליכי הריסה של תאי העצם (על ידי האוסטאוקלסטים) מאשר תהליכי בניה של תאי העצם, עובדה, שבהיעדר טיפול מתאים, עלולה לגרום לירידת צפיפות עצם ולאוסטיאופורוזיס.

אם כך, מהי צפיפות עצם?
צפיפות עצם הנה מדד לחוזק העצמות בגוף, לכן ככל שצפיפות העצמות בגוף הנה נמוכה, אזי קיים סיכוי רב יותר לשברים בעצמות הגוף ולאוסטאופורוזיס, אף על פי כי צפיפות עצם היא לא הפקטור היחידי הגורם למחלה (אלא גם תורשה, גודל העצם ורקמת העצם).
ישנם גורמים רבים המשפיעים על צפיפות עצם לרבות גיל, תזונה לקויה, מחלות, תורשה ועוד.

מהו מדד ה- T SCORE?
מדד ה- T SCORE הנו מדד, שנקבע על ידי ארגון הבריאות העולמי, המציין את הרמה הרצויה והרמה המסוכנת של צפיפות עצם בקרב אוכלוסיה, הנמצאת בעשור השלישי של חייה.
הרמות הן כדלקמן:
1.0-< מדד המצביע על צפיפות עצם נורמאלית ותקינה בגוף
2.5-<1.0->T מדד המצביע על צפיפות עצם נמוכה ועל שלב מקדים של אוסטאופורוסיז
2.5-> מדד המבשר על אוסטאופורוזיס

מהו אוסטאופורוזיס?
אוסטיאופורוזיס (אוסטאו=עצם, פורוזיס=פריכיות) הנה מחלה, הפוגמת בשלד ובעצמות הגוף, בכך שהיא מדללת ומחלישה את העצם, ומגבירה את הסיכון לשברים בעצמות הגוף.
מדובר במחלה “שקטה” והדרגתית, השכיחה בקרב נשים בגיל הבלות, ואף עשויה להופיע אצל גברים. האיברים המועדים לפגיעה, עקב דלדול העצם, הנם: שורש כף היד, האגן, הכתפיים, עמוד השדרה והצלעות, כאשר כל חבלה קלה עשויה לגרום לשבר (אפילו התעטשות), לנכות, ובמקרים מסוימים (בהיעדר הטיפול המתאים) אף למוות.

נתונים סטטיסטים מצביעים על כך, שאחת מכל ארבע נשים, שהן מעל גיל 55, סובלת מאוסטיאופורוזיס. ככלל, בישראל מספר החולים באוסטיאופורוזיס, עומד על 150 אלף נשים וגברים. התהליך של דלדול העצם מתרכז בעיקר באגן, בעמוד השדרה, בשרשי כפות הידיים, בכתפיים ובצלעות.

מהם גורמי הסיכון המשפיעים על צפיפות עצם?
גורמי הסיכון העלולים להשפיע על צפיפות העצם הנם:
• תזונה לקויה – צריכת חלבון מהחי (עוף, בשר, ביצים) גורמת להפרשה מוגברת של סידן בשתן.
• צריכה מוגברת של נתרן, סוכר, זרחן (הנמצא במשקאות תוססים), צריכת שומן טראנס וצריכה נמוכה של סידן.
• צריכת אלכוהול, ניקוטין וקפאין – קפה, עישון ואלכוהול פוגמים במסת העצם, ולפיכך יש להימנע מצריכתם.
• תרופות הגורמות לירידת צפיפות עצם – מדובר בתרופות המפחיתות את ספיגת הסידן במעיים, לרבות: סטרואידים (מעל שלושה חודשים), אפנוטין, הפרין, טירוקסין, תרופות נגד דיכאון מסוג SSRI, קומודין, קורטיזון, ותרופות אנטי אפילפטיות, המסיבות נזק לעצם, ופוגמות בספיגת ויטמין D.
• תורשה – אלמנט מרכזי המשפיע על צפיפות עצם, ועל הסיכוי לחלות באוסטיאופורוזיס הוא תורשה.
• מחלות – מחלות מעיים המשפיעות על פעילות ספיגת הסידן בגוף, לרבות: קרוהנס, רגישות לחלב וצליאק, וגם מחלות מסוג: CUSHING, סרטן מח העצם, היפרתאירודיזם, סרטן כלי הלימפה, וסוכרת נעורים (אינסולין ידוע כהורמון הכרחי לצמיחת העצמות, ולכן חולים שיש להם סוכרת נעורים, צפויים לפתח בעיות בצמיחת העצם, ולפיכך זקוקים לתזונה מיוחדת ומעקב לבדיקת צפיפות עצם).
• חוסר תנועתיות ופעילות גופנית – לתנועה ולפעילות גופנית יש השפעה חיובית מכרעת על מסת העצם, לפיכך היעדר פעילות גורמת להליך ההפוך.
• משקל גוף נמוך (תת תזונה, אנורקסיה, הפרעות אכילה) אף הם, פוגמים במסת העצם ובצפיפותה.
• מחסור בהורמוני מין, לרבות אסטרוגן (עקב מנאפוזה) או אי איזון הורמונלי בגוף.

מהם הסימנים לירידת צפיפות עצם?
תסמינים המעידים על ירידה בצפיפות העצם ומאותתים על סיכוי לאוסטיאופורוזיס הם: הנמכה ואיבוד גובה, כאבי גב חריפים (הנגרמים בשל שבירת גוף החוליה), קיפוזיס (מצב בו בית החזה נשבר וגורם לקימור הגב) וכאב אוסטיאופורוזיס כרוני.
אוסטיאופורוזיס מכונה “האויב השקט” זאת כיוון, שמדובר במחלה הדרגתית, שבשלביה הראשונים הגוף לא חש את הכאב, ולפיכך לא מייחסים משמעות לתסמיני המחלה הראשונים. היות וכך, חשוב לבצע בדיקה שגרתית המודדת את ערכי צפיפות עצם בעיקר בגיל המעבר ולאחר הפסקת הוסת.

כיצד בודקים צפיפות עצם?
צפיפות עצם מודדים באמצעות בדיקת רנטגן מיוחדת הנקראת:
DEXA (Dual Energy X- ray Absorptiometry ). מטרת הבדיקה למדוד בצורה ישירה, באמצעות קרני הלייזר את כמות המינרלים בעצמות הזרוע, הירכיים ועמוד השדרה, וכך, על סמך ערכי צפיפות העצם המתקבלים מהבדיקה, ניתן לקבוע האם מצב צפיפות העצם הנו נורמאלי, נמוך (טרום אוסטיאופורוזיס) או מעיד על מצב של אוסטיאופורוזיס.

לאיזו אוכלוסייה מומלץ לבצע את הבדיקה?
בדיקת צפיפות עצם מומלצת בעיקר:
• לנשים מגיל 65 ומעלה
• לנשים שהמחזור פסק לפני גיל 54
• לנשים וגברים הסובלים ממחלות הפוגמות בעצם או נוטלים תרופות הגורמות לדלדול העצם.
• לאנשים הסובלים מתת משקל (מתחת ל – 50 קילוגמים)
• לאנשים מעשנים, שאינם צורכים סידן ואנשים שסובלים מנפילות או משברים שלא נגרמים מחבלה.

מהי שיטת הטיפול למניעת אוסטיאופורוזיס בעת אבחון צפיפות עצם נמוכה?
שיטת הטיפול הקונבנציונאלית למניעת אוסטיאופורוזיס היא באמצעות טיפול תרופתי של:

1. נטילת הורמון אסטרוגן, העוצר את ירידת צפיפות עצם לזמן של שנתיים או שלוש שנים.
אם כי, חשוב לזכור כי נטילת ההורמון לתקופה של למעלה מ- 5 שנים מעלה את הסבירות להיווצרות קרישי דם ולסרטן השד.
2. נטילת תרופות מסוג: אלנדרונאט ואקטונאל המשפרות את צפיפות העצם בשלד, ומפחיתים את שיעור השברים בחוליות.

כיצד ניתן למנוע את ירידת צפיפות עצם?
1
. פעילות גופנית – פעילות גופנית בונת עצם (ריצה, הליכה, יוגה, פילאטיס, טאי צ’י/ צ’י קונג) המגבירה את דחיסת העצם, מסייעת בשיעור של 2-3% לשיפור צפיפות העצם, מכיוון שהיא מעלה את ייצורו של הקלציטונין, וכך מגבירה את חדירת הסידן לעצם. פעילות זו, למעשה, עובדת על שיפור היציבה ושיווי המשקל בגוף, עובדה המסייעת בהקטנת הסיכוי לנפילות, העשויות לגרום לסדקים ולשברים בעצמות (בעיקר בקרב נשים עם אוסיאופורוזיס). התעמלות לבניית העצם מושתת על עיקרון התגובה של העצמות ללחץ המופעל עליהן, וכך למעשה הן מתחזקות.

2. תזונה – יש לצרוך את כמות הסידן היומית המומלצת (ילדים ומתבגרים= 800-1000 מ”ג ליום, נשים בוגרות= 800 מ”ג ליום, ונשים לאחר גיל המעבר= 1500 מ”ג ליום) במידה ואין צריכה מספקת של סידן, רצוי לקחת תוסף סידן מסוג קרבונט.
לצורך הגברת יעילות ספיגת הסידן בגוף מומלץ לצרוך ויטמין D (באמצעות תוסף או חשיפה יומית לשמש – עד 30 דקות), מגנזיום, בורון, נחושת, אבץ ומנגן.
את המינרלים והויטמינים הללו, ניתן למצוא במזונות כגון: אצות, אספרגוס, ארטישוק, במיה, גרגר הנחלים, טחינה, שומשום מלא, שעועית לבנה, תרד, עלי לפת, פולי סויה, ברוקולי, שקדים, תאנים מיובשות, דג סלמון עם עצמות, סרדינים, קליפת ביצה שהושרתה במיץ לימון במשך הלילה, פירות וירקות.
יש לצמצם את צריכתם של מוצרים מסוג: חיטה (המכילה חומצה פיטית הפוגמת בספיגת הסידן),שומן טרנס (שמן מחומם), מלח, בשר, מוצרי חלב, ביצים וסוכר, ויש להימנע משתיית משקאות תוססים, משקאות אלכוהוליים וקפה. בשל העובדה הפשוטה כי מוצרי מזון אלו, מעכבים את ספיגת הסידן בגוף או גורמים לירידת מסת העצם.

3. תוספי מזון צריכת תוספי מזון עשויה להגביר צפיפות עצם, כגון: ויטמין D, סידן קרבונט, אבץ, ועוד.

4. הימנעות מעישון – הידוע כגורם המוביל לירידה במסת העצם.

5. שיפור ספיגת הסידן בגוף.

לסיכום, חוות הבריאות “מצפה אלומות” מספקת את המענה הטיפולי המקצועי השלם לאנשים הסובלים מבעיות של צפיפות עצם, זאת באמצעות הקניית הרגלי תזונה ייחודיים המושתתים על מזון אורגני, טבעי ולא מבושל, המורכב ממני ירקות, קטניות ופירות המסייעים לתהליך ספיגת הסידן בגוף ומגבירים את צפיפות העצמות. כמו כן, במצפה אלומות נמנעים ממוצרים כגון: חיטה, חלב ומוצריו, בשר, עוף, קפה, משקאות תוססים, או גורמים סביבתיים כגון עישון, הידועים כגורמים מרכזיים הגורמים לירידת צפיפות עצם. מלבד זאת, “מצפה אלומות” מקיימת מגוון רב של פעילות גופנית, שנועדה לסייע בחיזוק העצם ושיפור צפיפות עצם, לרבות: הליכה בטבע, יוגה, טאי צ’י, פילאטיס ועוד.
אז הקדימו תרופה למכה, ובואו לרכוש כלים פרקטיים להתמודדות עם בעיית צפיפות עצם בחוות הבריאות מצפה אלומות.

שם המחבר: עדנה מינץ

היי, אנחנו בית הבריאות אלומות , נעים להכיר!

אם חיפשת מידע על סדנאות סוכרת, סדנאות ירידה במשקל, ניקוי גוף ושליטה בסוכר
זה המקום הנכון! אם אין לך זמן לקרוא, אפשר לדבר או להתכתב עם נציג ולקבל תשובה מהירה.  

רק כמה פרטים ואנחנו חוזרים אלייך >

    מבטיחים שלא נציף את תיבת המייל שלך, ותמיד ניתן להסיר את עצמך בקליק אחד

    האתגר האמיתי שלך היום הוא לנהל אורח חיים נכון, כזה שיעניק לך אושר וחיוניות לאורך זמן. ⭐️⭐️ההרשמה לסדנאות פתוחה! יש לך הזדמנות להתחיל מחדש ממש עכשיו⭐️