על כוחו של הקורטיזול- “הורמון הלחץ”

על הקשר בין קורטיזול והשמנה

על הקשר בין קורטיזול והשמנה

מתח וחרדה משפיעים באופן מובהק על השמנה. מחקרים רפואיים בינלאומיים מגלים נתונים אלה על בסיס מעקבים ארוכי שנים שנערכו על קבוצות מחקר במרכזים הרפואיים המובילים בעולם. מתח נפשי גורם לעליה במשקל. עליה במשקל גורמת להתפתחות מחלות כרוניות. עובדה.
אבל, ניתן לפרוץ את מעגל הקסמים הזה ולחולל שינוי לקראת אורח חיים בריא ונכון. ניתן להתמודד עם לחץ או מתח נפשי. קצב החיים של רבים מאיתנו גורם לנו להיות בלחץ או מתח נפשי קבוע, להתמודד מול דרישות תובעניות בעולם המקצועי, המשפחתי והחברתי, ועם לא מעט רגעים של סיכונים מסוגים שונים, התובעים מאיתנו משאבים רגשיים רבים ותהפוכות נפש החורגות, לעיתים קרובות, ממה שאנו מסוגלים להכיל לאורך זמן. נורה אדומה נדלקת בגופנו, אות אזהרה בנפשנו אומר: עצור ! וצליל אזעקה קורא לנו להעניק יתר תשומת לב למתחולל במכונה הזו הקרויה גוף האדם ובמקרה זה – הגוף הפרטי שלנו. אם נמשיך לחיות זמן רב במצב זה של מתח נפשי או לחץ גבוה, אנו עלולים לעמוד מול שוקת שבורה: מחלות כרוניות ימהרו להתגלות בנו, ובריאותנו תלך ותדרדר.

לחץ או מתח נפשי תורמים לעליה במשקל מכמה סיבות. אחת מהן נובעת מפעילותו של הורמון הקורטיזול המוגדר כ”הורמון הלחץ”, בהיותו מפריש רמות גבוהות משל עצמו בגוף גם כתגובה למצבי לחץ או מתח נפשי, חרדה ודחק, והוא האחראי לכמה וכמה שינויים בגוף המיוחסים למתח.

הקורטיזול מעורב ישירות בתהליכים הבאים המתרחשים בגופנו:
• אחריות על חילוף החומרים של הסוכרים
• ויסות לחץ הדם
• שיחרור אינסולין לאיזון רמת הסוכר בדם
• הגנה חיסונית
• שמירה מפני זיהומים

הקורטיזול מופרש לגופנו ברמה הגבוהה שלו בשעות הבוקר וברמה הנמוכה ביותר שלו בשעות הלילה. רמות גבוהות מדי של קורטיזול מייצרות תופעות לוואי שליליות, כגון:
• יכולת ביצועית מוחלשת
• תיפקוד לקוי של בלוטת התריס
• חוסר איזון ברמת הסוכר בדם עם נטיה לרמת סוכר גבוהה
• ירידה בצפיפות העצם
• ירידה ברקמת השריר
• לחץ דם גבוה

כאשר אנו מתמודדים עם מצבי לחץ או מתח נפשי -התגובה של “הכה או ברח” – להתמודד עם הבעיה או לוותר – מתעוררת במלוא עוצמתה וגורמת להפרשה של הורמונים אחדים בגופנו.

מתח נפשי כרוני וקורטיזול עלולים לתרום לעליה במשקל בדרכים הבאות:
חילוף חומרים – שאל את עצמך האם לאחרונה אתה נוטה לעלות במשקלך בתקופות מתח או מתח נפשי, גם אם אתה אוכל אותה כמות של אוכל שאתה רגיל לאכול תמיד? עודף קורטיזול עלול להאט את חילוף החומרים שלך, לגרום לעליה במשקל – גבוהה מזו שאתה מכיר כאפשרית להתחולל בגופך. מצב זה מקשה על שמירה לאורך זמן על דיאטת הרזיה ופוגם בסיכויי הצלחתה. הסיבה להאטה בחילוף החומרים היא כי גופנו מקבל איתותים של סטרס (במצב של מתח נפשי או מתח) ובמצבים כאלה פועל מנגנון ההישרדות אינסטינקטיבי.
תשוקה (לאוכל) – אתה בשיא הלחץ!!! מרגיש שאתה חייב לאכול משהו כאן ועכשי! האם אתה בוחר בסלט צבעוני עשיר בירקות או מעדיף גלידה במבחר טעמים? אנשים הלוקים במתח או מתח נפשי כרוני נוטים לצרוך מזון יותר שומני, מלוח ומתוק, מזון תעשייתי מעובד, וסוגי מזון אחרים שמרכיביהם פוגעים בשמירה על בריאות טובה. מזונות אלה עצמם תורמים לעליה במשקל. תזונה לא בריאה- יש לה קשר ישיר עם מתח נפשי או מתח!
רמת סוכר בדם – רמת מתח גבוהה עלולה לגרום לתנודות במצבי הרוח שלך, לעליה ברמת הסוכר בדמך, ולמצבים של היפרגליקמיה – יתר סוכר בדם. יתר מתח נפשי או מתח רב אף מיוחס לתסמונת “הסינדרום המטבולי” – מיקבץ בעיות רפואיות העלול לגרום במשך הזמן למחלות כרוניות קשות, כמו: התקף לב וסוכרת.
מאגרי שומן מיותרים בגוף – מתח נפשי קיצוני או לחץ רב גורם לאגירת שומן בגוף. רמות גבוהות יותר של לחץ גורמות להשמנה ביטנית משמעותית. וזו, איננה בעיה אסתטית בלבד, אלא גורם ישיר למקדמי סיכון בריאותיים הנגרמים עקב הצטברות שומן יתר בגוף.

מתח נפשי או מתח נפשי ועליה במשקל קשורים זה בזה במספר דרכים נוספות:
“אכילה רגשית” – רמות גבוהות של קורטיזול עלולות לגרום לך לתשוקה גבוהה לג’אנק פוד לסוגיו השונים והרבים. אולם, אנרגיות שליליות עלולות לגרום לך לאכול יותר מהרגיל. כמה פעמים מצאת עצמך חוזר למטבח ו”מחפש בנרות” חטיף כדי להמתיק רגע קט של מועקה? “יורד” על צלחת צ’יפס או “טורף” המבורגר” עסיסי, כי הלחץ או מתח נפשי “משגעים” אותך, אבל בעצם אתה בכלל לא רעב. הרגשות הפנימיים משתלטים עלינו ומכתיבים לנו אכילה של מזונות העשויים “לפצות” אותנו באותו רגע על המצוקה הרגשית, אבל באמת, רק לרגע… מבלי להביא בחשבון את הנזק הצפוי לנו כתוצאה משיקול הדעת המוטעה שלנו בבחירת המזון.
מזון מהיר – מומחי בריאות בעולם מאמינים כי אחת הסיבות הגורמות להשמנת יתר הינה שאנשים ממהרים, רצים כל הזמן, מתוחים ו…עסוקים מכדי לעצור לרגע ולהבין כי חשוב כל כך לעשות למען בריאותם– ולהכין לעצמם ארוחות המבוססות על מזון בריאות איכותי. וכך – את וגם אתה ו…כן – גם אני חוטאים לעצמנו ומעדיפים את הפיתרון הקל והנוח – מזון מהיר, שמן, מתובל מדי, רק בשל היותו הנגיש ביותר והנמצא בהישג יד, בקלות. לחץ או מתח נפשי הם גם תסמינים של קצב החיים המהיר מידי שלנו היום. פשוט הימנעו מאכילה כשאתם ב מצבי לחץ או מתח נפשי.
“ספורט – למי יש זמן?”– יש לך זמן ללכת לחדר כושר? לצעוד בפארק הקרוב לביתך מדי יום? נכון שהישיבה של שעה שמונה בבוקר חשובה יותר, הפרזנטציה ללקוח שמגיע מחו”ל דחופה מאוד, ושעה של אימון גופני להתנעת ה”מכונה” הפרטית שלך ( לא זו שממתינה לך במגרש החניה…) מחליקה בקלילות למקום האחרון בסדר העדיפויות שלך לשיבוץ בלוח הזמנים העמוס לעייפה… לחץ או מתח נפשי מתפוגגים באימון כושר טוב, ההרגשה הטובה משתלטת עלינו בסוף האימון בין אם נרצה או לא נרצה.
אתה לא לבד– תוסיף על כך עמידה של שעות ב”פקקים” בכבישים העמוסים, “רביצה” מול הטלוויזיה בסוף היום, כשציקצוק הפיצוחים מלווה אתך ואת בני ביתך כמוזיקת רקע.
אימון כושר גופני הוא אחד התחומים בו אתה יכול בהחלט להתחייב כלפי עצמך לערוך בו שינוי מהותי ולפרוץ בעזרתו את מעגל העלייה במשקל וכמובן למצב ה מתח נפשי בו אתה שרוי רוב שעות היממה, כדי לשמור על רמות תקינות של קורטיזול חשוב מאוד שמנגנון ההתרגעות של גופך יכנס לפעולה לאחר שמילא את כל שאר תפקידיו.

אפשר גם אחרת – הדרך להתרגעות
אפשר ללמוד להרגיע את הגוף באמצעות טכניקות מיוחדות לניהול מצבי לחץ ושינוי אורחות חיים באמצעות: דימיון מודרך, תרגילי היפנוזה עצמית, ספורט, יוגה, מדיטציה, האזנה למוזיקה, תרגילי נשימה, יחסי מין. אבל, כל זה יכול לקרות לאחר שקיבלת החלטה משמעותית בחייך – להשקיע בעצמך ולהיות מחויב לשינוי אמיתי שעליך לקחת אחריות אישית על מימושו – התמודד עם לחץ או מתח נפשי לא ממחר – אלא החל מרגע זה!
אנשים שונים מגיבים בצורות שונות למצבי מתח נפשי או לחץ. האחד מפריש כמות גבוהה של קורטיזול והאחר שומר על רמה מאוזנת על אף היותו במצב לחץ. מחקרים מצביעים על כך שאנשים המפרישים כמות גבוהה של ההורמון כמענה למצבי דחק, גם אוכלים יותר ובעיקר מזון העשיר יותר בפחמימות, מאשר אנשים המפרישים כמות נמוכה יותר של ההורמון. אם אתה רגיש יותר למצבי מתח או מתח נפשי חשוב לך במיוחד ללמוד טכניקות לניהול נבון של מצבי לחץ ולהסתגל לסגנון חיים בעל אופי של מתח נפשי נמוך יותר.

כמה עצות טובות לניהול אורח חיים בריא:
צור לך מרחב מחיה מסודר ונוח – “בלגאן” עלול ליצור בלבול, לבזבז אנרגיות יקרות שלך ולגרום ללחץ נפשי מיותר. עצב לך פינה נאה ונעימה שתהיה “חלקת האלוהים הקטנה” שלך השלווה וההרמונית. ארגן את הבית בצורה נכונה ונבונה המותאמת לכללי האנרגיה הטובה, דאג לסדר, לניקיון ולאווירה נינוחה. דירה מסודרת תגרום להפגת לחץ או מתח נפשי – בדוק!
למד לנהל את הזמן שלך – הקפד על לוחות זמנים, הימנע ממשימות מיותרות הגוזלות ממך זמן יקר, שלב פעילויות המחזקות אותך וממלאות אותך באנרגיות טובות ומרגיעות. פנה זמן לפעילויות הגורמות לך הנאה. נתק את גורם הזמן הדוחק היוצר לחץ או מתח נפשי.
צור לך מעגל חברתי תומך – הוכח כי חייהם של אנשים המוקפים במשפחה וחברים, או כאלה החולקים את חוויותיהם לפחות עם חבר אחד טוב, בריאים וטובים יותר. הרחב את חוג חבריך. צא למקומות בהם תפגוש אנשים חדשים. חברים יודעים כיצד להפיג לחץ ביחד וכיצד להתמודד עם מתח נפשי בחיים ע”י שיחה או יציאה משותפת.
שמור על גופך – גוף בריא מתמודד ביתר קלות עם לחצים ומשברים. גוף שבריאותו לקויה מועד להתמודדות קשה יותר עם לחצים ותוצאותיהם. הקפד על תזונה עשירה, מגוונת ומאוזנת, הרבה בשעות שינה, שלב טיפולי ספא מרגיעים בשגרת חייך, ופנק עצמך בכל דרך העשויה לגרום לך נחת. אין כמו ההרגשה הזו של ריחוף לאחר מסאג’ מפנק, לחץ או מתח נפשי- שניהם יוצאים מהמשוואה לאחר הטיפול.
חזק והעשר את עוצמתך הנפשית – ניהול לחצים נכון יהיה לך קל יותר מבחינה רגשית, פיזית ומנטלית, אם תדע לקחת פסקי זמן איכותיים. לצורך תרגילי הרפיה, דמיון מודרך וחשיבה חיובית העשויים להביא אותך לשלווה והרמוניה. נקודת מוצא כזו עשויה לסייע לך להתמודד היטב עם הגל הבא של לחץ או מתח נפשי צורה נבונה יותר.

במצפה אלומות נפתחת בפניכם ההזדמנות להתוודע לאפשרות לשינוי בגישה לגוף לרוח ולנפש. לערוך הכרות מחודשת עם הנפש פנימה, לגעת, להתחבר, לשוחח עם עצמך , ללמוד להירגע, להרכיב לעצמך תפריט בריא הנכון עבורך וגם להתאמן כיצד להמשיך ולשמור על אורח חיים בריא בחיי היום יום, למרות השגרה, לחץ או מתח נפשי מתפוגגים מאליהם.

כאן אנו מציעים הזדמנות לשנות את הרגלי התזונה ולהתמודד טוב יותר עם לחץ או מתח נפשי, בעזרת שיטת ניקוי הגוף של ד”ר אן ויגמור: ע”י צמצום הצריכה של פחמימות מזוקקות, שתייה יומית של מיץ עשב חיטה, שהוא גורם מכריע בתהליך ניקוי הגוף, אכילת מזון בסיסי (alkaline): מיצי ירקות ופירות, מזון טבעי חי (LIVING FOOD ,דגנים וקטניות מונבטים, וכן הימנעות מבשר, מוצרי חלבונים ודגים. אנו מקפידים מאוד על אכילה מסודרת ונכונה החל מהבוקר. אם איננו אוכלים באופן מסודר, גופנו אינו מקבל גלוקוז מפירוק פחמימות, אלא מגירוי של הכבד ייצור גלוקוז ע”י בלוטות הקורטיזול ( הסטרס או מתח נפשי) והאדרנלין.

תכנית היום כוללת צעידת בוקר בחיק הטבע באוויר הצח, מדיטציות והתנקות נפשית ורוחנית, הרצאות בנושאי מודעות, תזונה נכונה, דמיון מודרך, הרפייה ,נשימות, יוגה, התעמלות בריאותית, עיסויים , ניקוי מעי עמוק (הידרוקולוניק) ומנוחה טוטלית. התנתקות מוחלטת ממצבי לחץ או מתח נפשי תגרום לירידה משמעותית ברמות הסטרס.

ב”מצפה אלומות” אנו מציעים מסלולים של שבוע, שבועיים ואף יותר, לתהליך מרוכז של ניקוי גוף, נפש ורוח, תוך למידת העקרונות לחיים טבעיים ובריאים. הצוות המקצועי של חוות הבריאות מעניק לך כלים יישומיים המאפשרים להמשיך בצורה עצמאית גם בבית, לשמור על התוצאות וההישגים להתמיד בהם.